Mercedes'ten Çarpıcı Bir Sürücüsüz Araba Konsepti

Mercedes'ten Çarpıcı Bir Sürücüsüz Araba Konsepti

Otonom (sürücüsüz) araçlar son birkaç yılda epey popüler bir konu haline geldi. Otomotiv dünyasında isim yapmış firmalar bu alanda yüksek bütçeli ar-ge çalışmaları yaparak geleceğin şekillendirilmesinde rol oynuyorlar. Ne var ki, Alman otomotiv devi Mercedes bu konuda biraz sessiz kalmayı tercih ediyordu. CES 2015 etkinliğinde sessizliğini bozan Mercedes, karşımıza uzay kapsüllerini anımsatan bir konsept ile çıktı.

Aracın dış tasarımı temiz çizgilerin uyum içerisinde kaynaştırılmasıyla oluşturulmuş. Göz yormayan ve ufak detaylarla altı çizilen bu tasarımın ağırlık noktaları devasa Mercedes logosu, yıldızın etrafını çeviren ızgara ve iki tarafta bulunan mavi tonlu LED'ler. Aracın geri kalan bölümler daha mütevazi bir çizgide ilerliyor. Elbette devasa jantları da unutmamak gerek. Çevreci kaygılar sebebiyle araç iyi bir aerodinamiğe sahip. Jantların tasarımı da bu yönde yapılmış. Havanın kayıp gitmesini sağlayan gövde ve jant tasarımı, aracın çevreciliğine vurgu yapıyor.

İç mekana geçtiğimizde ise konvansiyonel tasarım anlayışının bir hayli dışına çıkıldığını görüyoruz. Birbirine dönük tasarlanan koltuklar, yolcuların iletişim kurmasını kolaylaştırıyor. Dış tasarımda kullanılan mavi renkli LED'lere iç mekanda da yer verilmiş.

Aracın ışıklandırmasına dair en önemli özelliklerden bir tanesi de farklı renk kodlarına sahip olmaları ve bu renklerin aracın sürüş moduna göre değişiklik göstermesi. Araç sürücü tarafından kullanılıyorsa farklı, otonom moddaysa farklı renk seçiliyor. Bu sayede çevredeki sürücüler aracın modu hakkında bilgilendiriliyor.

F015 model kodlu bu aracın seri üretime geçtiği günü muhtemelen biz göremeyeceğiz. Aracın konsept olduğunu ve daha geliştirilmeye açık birçok detaya sahip olduğunu belirtmeden geçmeyelim. F015'in en iyi yanı ise Mercedes'in gelecekte ne gibi projelerle karşımıza çıkabileceğini görmemize imkan sağlaması.

ASUS Zenfone 2, CES 2015'te Tanıtıldı

YORUMLAR