Meşhur Hollywood Filmi Gerçek Olmak Üzere!

Meşhur Hollywood Filmi Gerçek Olmak Üzere!

Jim Carrey ve Kate Winslet'inbaşrollerini üstlendiği Michel Gondry'nin unutulmaz Hollywood klasiği "Eternal Sunshine of the Spotless Mind", ya da ülkemizde gösterilen adıyla "Sil Baştan" filmi gerçek oluyor.

Sil Baştan filmi, ayrılık açısını zihninden silmek isteyen bireylerin deneyimlediği bir bilim kurgu fantezisiydi. Bu tip bir hizmet veren teknoloji firmasını da merkezine alan 2004 yapımı filmin konusu çok konuşulmuş, film de oldukça beğenilmişti. Bu filmden esinlenilen bir çalışma, California Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılmaya başlandı. Söz konusu araştırmaya göre, bilim insanları hayatta yapılan bazı hataları hafızadan silmeyi ya da tam aksine, doğruları da zihinde belirginleştirmeyi sağlayan bir sistem geliştirmeyi deniyorlar.

Bazı seslerin hatıraları canlandırabildiğini keşfeden bilim insanları, bütün hafızayı boşaltmadan belli hatıraları silmenin mümkün olabileceğini düşünüyorlar. Bilim insanları, böylelikle herhangi bir travma sonrasında yaşanması olası tüm sıkıntıların unutulabileceğini savunuyorlar.

Söz konusu araştırmanın başında bulunan Jun-Hyeong Cho, "Sadece ihtiyacımız olan hafızayı koruyarak travma yaratan hatıraları ortadan kaldırabiliriz" diyor. Cho ekibiyle birlikte bu iddiayı savunabilmek için genetiği değiştirilmiş bir fare kullandı. Cho, bu farenin beyin aktivitesinin nasıl değiştiğini takip etti. Bu deneyin ardından Cho, "Farelerin korkularını tetikleyen şeyleri bulduk ve bunların beyinde nasıl bir yol izlediklerini keşfederek bu çalışmaya başladık" dedi.

Ancak Cho, "Sil Baştan" filmindeki sonuçlara ulaşmak için daha çok yol kat etmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

Şimdi o muhteşem filmi ve akıllardan çıkmayan müziğini hatırlayıp, bilim insanlarına buradan bir selam yollayalım.

Dünyayı Kurtaran Adam Hollywood'da Restore Edildi

Parasını Teknolojik Yatırımlara Harcayan 5 Hollywood Yıldızı

Fruit Ninja'nın Filmi Geliyor!

YORUMLAR