Metroda Çaktırmadan Fotoğrafınızı Çekip Gerçek Hayatta Neler Yaptığınızı Buluyor

Metroda Çaktırmadan Fotoğrafınızı Çekip Gerçek Hayatta Neler Yaptığınızı Buluyor

Big Data kelimesine artık aşinasınızdır. Big Data; sosyal medyaya yüklediğiniz her parçanın bütün hallerinin sizin kim olduğunuzun bulunmasında önemli rol oynuyor. Facial Recognition ya da Türkçesiyle “Yüz Tanımlama” yazılımları, Big Data içerisinde kimi isterseniz bulabiliyor ve tüm hayatını gözler önüne serilebiliyor. Bunun için bir parça yüzünüzün görünmesi bile yeterli olabiliyor.

İşte Rus bir fotoğraf sanatçısı da “Yüz Tanımlama” yazılımları ve “Big Data” sayesinde metroda şipşak çektiği resimlerin gerçek hayatta neler yaptığını takip edebiliyor. Üstelik bununla da kalmıyor bir de sergi açıyor.

Rusya’da St Peterrburg’da projesini gerçekleştiren Egor Tsvetkov, 6 hafta boyunca 100 kadar metro yolcusunun fotoğraflarını çekmiş. FindFace uygulamasını kullanarak çektiği fotoğrafların sahiplerini sosyal medya da takip etmiş. Egor Tsvetkov’un projesinin amacı sosyal medyada kullanıldığımız her verinin nasıl kolayca taranabiliyor olması ile ilgili.

Tsvetkov çektiği fotoğrafları 55 milyon kullanıcıya sahip olan Rusya’nın en büyük sosyal iletişim mecrası olan VKontakte üzerinden aratınca, hiç de hüsrana uğramamış. Fotoğrafçı metroda resimlediği kişilerden yüzde 70’den fazlasını sosyal medyada bulmayı ve bilgilerine ulaşmayı başarmış.

İşte sonuçlar; Solda Metro fotoğrafları sağda da VKontakte bulgularını görebilirsiniz. Aslında durum hiç de eğlenceli değil. Hatta dehşet verici değil mi. Bu sinsi Projenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR