Microsoft Bir Ülkeyi Ekonomik Felakete Sürükledi

Windows Phone telefonların fişini çeken Microsoft, bünyesine kattığı yeni işçilerin işlerine son vererek bir ülkenin ekonomisini yerinden oynattı.

Microsoft Bir Ülkeyi Ekonomik Felakete Sürükledi

Bir süre Nokia ile ortak Windows Phone telefonları üreten Microsoft, anlaşma gereği Nokia'nın işçilerini kendi bünyesine katmıştı. Windows Phone'un sona erdirilmesiyle bünyesine kattığı işçileri işten çıkaran Microsoft, Nokia'nın anavatanı olan Finlandiya'nın ekonomisini yerle bir etti.

Bildiğiniz gibi yazılım devi Microsoft, geçtiğimiz yıllarda Nokia ile bir anlaşma imzalamış ve uzun süre boyunca Windows Phone telefonlarını Nokia'ya yaptırmıştı. Piyasada fazla tutunamayan Windows Phone telefonların fişi de geçtiğimiz günlerde Microsoft tarafından çekilmişti. Windows Phone'ların artık üretilmeyecek olması da, anlaşma gereği Microsoft'un bünyesine geçen binlerce kişinin işine son verilmesine neden oldu. Nokia'dan Microsoft'a geçen ve işlerine son verilen binlerce kişi ülkelerinin ekonomik dengesini de alt üst etti.

Microsoft ile Nokia arasında yapılan anlaşma gereğince Nokia bünyesinde çalışan binlerce işçi Microsoft'un çatısı altına geçmişti. Microsoft bünyesinde telefon bölümünde çalışan işçiler, Windows Phone telefonların fişinin çekilmesiyle birlikte Microsoft için fazlalık işçi konumuna düştüler. Bu fazlalık işçilerden kurtulmak isteyen Microsoft, binlerce işçinin işine son verdi. İşten çıkarılma sonucu anavatanları olan Finlandiya'ya dönen işçiler ülkelerindeki işsizlik oranını arttırdı ve ekonomi dengelerini yerinden oynattılar. Ülkede bir anda artan işsizlik oranı için açıklama yapan Microsoft, durumdan ötürü üzgün olduklarını dile getirdi.

Facebook ve Microsoft Avrupa’ya Denizin Altından Yeni Bir İnternet Hattı Çekiyor

Microsoft Temiz Windows 10 Kurulumu İçin Bir Uygulama Çıkartıyor


YORUMLAR