Microsoft Kuantum Bilgisayar Donanımı İmal Edecek

Microsoft Kuantum Bilgisayar Donanımı İmal Edecek

Bir durup düşünelim, Kuantum Bilgisayar nasıl bir teknolojiye sahip? Doğal olarak kuantum fiziği ilkeleriyle algoritma işleyen bu sistemler, normal bilgisayarların maksimum hesaplama kabiliyetlerinin kat kat üzerinde cihazlar. Microsoft işte böyle çalışacak bilgisayarlar için donanım imal etmeye başlayacak.

Kuantum bilgisayarlar yapacakları işe oranla devasa makineler değiller. Küçük ölçeklerde imal edilebiliyor ve bildiğimiz bilgisayarlardan çok daha hızlı çalışabiliyorlar. Geçtiğimiz yıllarda kuantum bilgisayarlarla ilgili çalışmalar Google ve D-Wave tarafından geliştiriliyordu. Bu iki önde gelen Ar-Ge grubunun NASA ile ortak çalışmalar yaptığını da unutmamak lazım. Kuantum bilgisayarları böyle dev kuruluşların yanına artık Microsoft’u da ekleyebiliriz.

Microsoft resmi blog sitesinde kuantum bilgisayar üretiminde bahisleri artırıyor başlığıyla yayınlanan yazıda, şirket kuantum bilgisayar üretimine iddialı bir giriş yapmak üzere olduğunu resmen açıklıyor. Bu girişimin baş mimarları olarak Leo Kouwenhoven ve Charles Marcus isimleri dikkat çekiyor. Her iki isim de yıllardır Microsoft’ta çalışan ve kuantum fiziği ile kuantum bilgisayarları teoremlerini ve pratiğini su gibi bilen insanlar.  

Barış Özcan kendi YouTube sayfasında kuantum teknoljisini ve kuantum bilgisayarları bakın nasıl anlatmıştı.

Microsoft, Büyük Ayrıcalıklara Sahip Olacak Windows Elçileri Arıyor!

Microsoft CEO'su Satya Nadella Apple'a Sadece Gülüyor

YORUMLAR