Microsoft, Windows 10 Güncellemeleriyle Steam'in Kökünü Kazıyacak

Microsoft, Windows 10 Güncellemeleriyle Steam'in Kökünü Kazıyacak

Başlığımızda yer alan iddia bize ait değil; bu iddia oyun dünyasının en önemli simalarından olan Epic Games kurucusu Tim Sweeney'e ait. Epic Games'i Unreal serisi, Gears of War oyunları gibi başarılı serilerden tanıyoruz. Tim Sweeney de Unreal oyun motorunun geliştirilmesinde en büyük paya sahip olan geliştiricilerden bir tanesi. Unreal oyun motoru zaman içerisinde birçok farklı oyunda kullanıldı ve Unreal Engine 4 önümüzdeki dönemde çıkacak birçok farklı oyunda da kullanılacak. Yani özetle Tim Sweeney'in oyun dünyasını şekillendiren önemli şahsiyetlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Tim Sweeney kendisiyle yapılan bir röportajda günümüz oyun dünyasıyla ilgili görüşlerini paylaştı. Sweeney yaptığı açıklamalarda Microsoft'un yavaş yavaş oyun dünyasında bir tekel oluşturmaya çalıştığından ve oyun severleri Windows 10'u kullanmaya zorladığından bahsediyor. Sweeney'in bu kaygılarının temelinde ise Evrensel Windows Platformu (Universal Windows Platform - UWP) yer alıyor.

Evrensel Windows Platformu Nedir?

Evrensel Windows Platformu temel olarak Windows 10 kullanan her cihazın faydalanabildiği bir uygulama havuzu. Geliştiriciler bu sayede hem Windows 10, hem Xbox One, hem de Windows Phone üzerinde çalışabilen uygulamalar geliştirebiliyorlar. Evrensel Windows 10 Platformu dahilinde geliştirilen uygulamalar, oyunlar ve diğer içerikler ise Windows Uygulama Mağazası üzerinde satılıyor veya dağıtılıyor. Yani Evrensel Windows Platformu bir nevi Steam'e rakip bir yapı oluşmasını sağlıyor. Fakat Sweeney'e göre Evrensel Windows Platformu, Steam'in aksine bilgisayar için kapalı bir yapı oluşturuyor ve bilgisayarı sadece Windows 10 ile sınırlı bir platform haline getiriyor.

Peki Microsoft, Evrensel Windows Platformu'nu nasıl geliştirmeyi planlıyor? İşte Sweeney'in bu soruya cevabı oldukça ilginç. Sweeney'e göre Windows bu işi adım adım ve sinsi bir şekilde gerçekleştirecek. İlk başta Steam benzeri köklü Windows uygulamalarını kullanmak zahmetli ve eski moda bir iş haline getirilecek, sonrasında ise Windows Uygulama Mağazası yeni oyun ve uygulamalar için tek kaynak haline dönüştürülecek. Peki bu işler nasıl yapılacak? İşte bu sorunun cevabı da Windows 10 güncellemeleri.

Önümüzdeki 5 Yıl İçinde Steam İtibarsızlaştırılacak

Sweeney, Microsoft'un Steam'i zayıflatma politkasının önümüzdeki 5 sene içerisinde uygulanacağını ifade ediyor. Zorunlu Windows 10 güncellemeleri yoluyla Steam'in çalışması aksatılacak, oluşan hatalar ise en sonunda kullanıcıların kendi tercihleriyle Steam'i bir köşeye fırlatmasına neden olacak. Bu noktada da Windows Uygulama Marketi ideal bir seçenek olarak görünecek.

Sweeney, Microsoft'un bu politikayı geçmişte farklı rakiplerine karşı da uyguladığını, şimdi ise sıranın Valve ve Steam'e geldiğini iddia ediyor.

Microsoft DirectX 12 ile Tekelleşme Politikasını Uygulamaya Koymuştu

Oyun dünyasının en çok ilgisini çeken konulardan bir tanesi de DirectX 12. Önümüzdeki dönemde DirectX 12 altyapısını kullanan birçok farklı oyun çıkış yapacak. Bu da donanım üreticilerini bu alt yapı ile uyumlu donanımlar üretmeye itiyor. DirectX 12'nin Microsoft açısından karlı yönü ise sadece Windows 10'da çalışabiliyor olması. Bu durum da oyun dünyasını Windows 10'a mahkum kılıyor. Neyse ki aralarında Valve'ın da olduğu birçok geliştirici Vulkan adlı DirectX 12'ye alternatif olan alt yapının geliştirilmesine katkıda bulunuyor. Vulkan temelde DirectX 12'nin nimetlerini bize Windows 10'a bağlı olmadan sunabilecek bir alt yapı. Bu da Windows 10 tekelinin kırılması anlamına geliyor. İşte bu nedenle Microsoft'un Steam'in kökünü kazıma stratejisi bir anlamda Vulkan'ın da kökünün kazınması anlamına geliyor.

Sweeney sözlerine şunları söyleyerek son veriyor:

"Microsoft açıklığı savunduğu bir takım demeçler veriyor; fakat gerçekte bu türden hiçbir şeyin sözünü vermiyor. "

Vulkan, DirectX 12'nin Katili ve Oyunların Yeni Geleceği OIabilecek mi?

DirectX 12 Oyunlarda Ne Gibi Farklar Yaratacak?

YORUMLAR