Microsoft'tan Skylake Serisi İşlemciler İçin Yeni Düzenleme

Microsoft'tan Skylake Serisi İşlemciler İçin Yeni Düzenleme

Geçtiğimiz aylarda Windows 7'den başlayarak geriye doğru eski Windows sürümlerinde Skylake işlemcilere destek verilmeyeceğini açıklayan Microsoft, yeni bazı kararar aldı.

Microsoft eski Windows sürümlerinin fişlerini yavaş yavaş çekmeye başladı. Önce XP'ye hizmeti durduran şirket, geçtiğimiz aylarda da Windows 7 kullanıcılarını ilgilendiren bir açıklama yapmıştı. Bu açıklamaya göre, artık Windows 7'den eski işletim sistemlerinde Intel Skylake işlemcilere destek verilmeyeği belirtilmişti. Yeni teknolojilerde eski sistemlerin kullanılmaması için böyle bir karar alan Microsoft, bu kararında önemli bir değişiklik yaptı.

Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, desteğin geri çekilmesi durumu Windows Server ve Windows Embedded'ın eski sürümleri için geçerli olmayacak. Bu iki işletim sistemi evlerde kullanılmıyor ancak, milyon dolarlık sunucularda halen daha eski Windows Server sürümlerinin bulunduğu göz önüne alınırsa alınan karar oldukça önemli. Ayrıca Windows Embedded ATM'lerden reklam tabelalarına, trafik sinyalizasyon merkezlerine kadar bir çok kamu hizmetinde kullanılıyor.

Bu karar Microsoft cephesinde bir şey değiştirmeyecek. Ancak, bu iki işletim sistemine sahip firmalar ve kuruluşlar için kritik bir durum söz konusu olabilir. Öte yandan, yeni nesil kişisel bilgisayarlarda Windows 8.1 ve Windows 10 işletim sistemleri dışında Windows sürümü çalıştırmak artık pek mümkün olmayacak.

Huawei Microsoft’un Sinirini Bozabilir Çünkü Bir Surface Klonu Üretiyor

Microsoft, Video Mesajlaşma Uygulaması Skype Qik'i Kapatıyor


YORUMLAR