Milletvekili Adayı Devlet Desteğini Steam'den Oyun Almak İçin Kullanmış

Milletvekili Adayı Devlet Desteğini Steam'den Oyun Almak İçin Kullanmış

Seçim sürecinde olan Amerika’nın son günlerdeki gündemi Duncan Hunter. Seçim kampanyası için devletten destek alan Hunter, bu paranın bir kısmını Steam’den oyun almak için harcamış.

Federal Seçim Komisyonu tarafından başlatılan bir soruşturmayla, Cumhuriyetçi aday Duncan Hunter’ın seçim kampanyası için devletten aldığı 1,302 doları nereye harcadığı araştırılmaya başlanmıştı. Araştırmanın sonucunda ise bu meblağın Steam üzerinden 70 tane oyun almak için harcandığı ortaya çıktı.

Yaptıkları harcamaları ayrıntısıyla devlete bildirmek zorunda olan adaylar, bunun için ayrı ayrı raporlar sunuyorlar. Hunter’ın 1,302 dolar için sunduğu her raporda harcamalardan “kişisel harcama-geri ödenecek” şeklinde bahsedilmiş. Buna rağmen soruşturmaya başlayana kadar, geri ödeneceği söylenen gider kalemlerinden hiçbiri geri ödenmemiş.

13 Ekim – 16 Aralık arasında yapılan bu harcamaların sorumlusu ise Duncan Hunter’ın oğlu olarak gösterildi. Milletvekili adayının sözcüsü olan Joe Kasper, bütün bu harcamaların Hunter’ın oğlu tarafından yapıldığını belirtti. Babasının kredi kartını aşıran afacan, Steam üzerinden 70 tane oyun satın almış. Bu giderleri fark eden Hunter, kredi kartını Steam üzerinden satın almaya kapatmaya çalışmasına rağmen, başarılı olamamış.

Etik Kurulu’nun internet sitesinde ise devlet desteklerinin nerelere harcanacağı açık olarak belirtilmiş durumda: “Kampanya yardımları, sadece kampanya sürecinde alınacak eşyalara ya da politik harcamalara harcanabilir. Yardımlar, kişilerin hayat standartlarını yükseltmek ya da kişisel borçlarını ödemek için kullanılamaz. Yardım alanlar, yardımları kişisel harcamaları için kullanamaz.”

Yardımların gideceği yerler çok net açıklanmışken, Duncan Hunter’ın durumunun ne olacağı ise belirsiz. Milletvekili adayı için başlatılan soruşma ise Hunter’ın 9 Mayıs’a kadar göndereceği cevap mektubundan sonra şekillenecek. 

Steam'in Açığından Yararlanıp Oyununu Yayınladı

Steam, Kullanıcılarının Yüzde Kaçınının Windows 10 Kullandığını Açıkladı

Steam'in 2015 Yılı Satış İstatistikleri Açıklandı

YORUMLAR