Milli Jetimiz TF-X, Semalarda Fotoğraflandı

Milli Jetimiz TF-X, Semalarda Fotoğraflandı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI), 20 bin kişiye istihdam sağlayacak TF-X Milli Savaş Uçağı Projesi ile ilgili ilk kez fotoğraf yayınladı. TF-X savaş jetinin Ankara’da Anıtkabir üzerinden uçarken yayınlanan fotoğrafı uçan jetin, kanadındaki Türk bayrağı logosu ve tasarımı dikkat çekiyor.

Anadolu Ajansında paylaşılan habere göre, TF-X jeti, 5. Nesil savaş uçakları sınıfına giriyor. Radar dalgalarına yakalanmama özelliğine sahip kompozit malzemelerden üretilen TF-X, bu özelliğiyle radarda kolay algılanamayacak bir gövde tasarımına sahip. Ayrıca, TF-X jetinin radarlara yakalanmaması için taşıdığı silahlar da gövdesinin içine yerleştirilmiş.

 TF-X, 2011 yılında TUSAŞ tarafından kavramsal olarak tasarlanmış yapım çalışmalarına 29 Eylül 2013'te başlanmıştı. 'Milli Muharip Uçak' olarak da adlandırılan TF-X jetinin, seri halde üretilerek yakın gelecekte F-16'ların yerini alması planlanıyor.

TUSAŞ TF-X veya TAI TF-X, TUSAŞ tarafından şekillendirilen Türkiye'nin 2020'li yıllarda seri üretim aşamasına getirmeyi planladığı jet eğitim ve muharip uçak tasarım ve üretim projesi olarak ülke savunması için oldukça önem taşıyor.

Milli Savaş Uçağı İçin TUSAŞ Mühendis Yetiştirecek

Milli Savunma Bakanı, Milli Helikopterin Uçacağı Tarihi Açıkladı

Milli Helikoptere Milli Füze Yerleştiriliyor

YORUMLAR