Milli Mikro Gözlem Uydumuz 'Lagari' Görücüye Çıkıyor

Milli Mikro Gözlem Uydumuz 'Lagari' Görücüye Çıkıyor

Savunma Teknolojileri Mühendislik AŞ (STM) tarafından üretilen ve ilk milli mikro yer gözlem uydumuz olma özelliği taşıyan Lagari, Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda (IDEF 2017) ilk kez sergilenecek.

Türkiye’nin uydu teknolojileri alanında gösterdiği gelişimi gözler önüne serecek nitelikte bir ürün olan Lagari, bu yıl 13.sü düzenlenecek olan Uluslar arası Savunma Sanayi Fuar’ında görücüye çıkacak. Savunma Teknolojileri AŞ’nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda Lagari, “Dünyayı artık daha net ve geniş göreceğiz” ifadesiyle tanıtıldı.

Milli yer gözlem uydumuz Lagari, taktik görüntü ihtiyacını gerçek zamana yakın bir hızda karşılayacak. Ayrıca Lagari, genel haritalama, orman ve bitki örtüsü ve doğal afetlerin takibi gibi keşif gözlemlemeleri yapacak. Uzay teknolojisinde eksik kalan parçaları tamamlayıcı nitelikteki ilk milli yatırım olan Lagari, yeni nesil elektro optik kamera donanımı vasıtasıyla renkli ve nokta – şerit görüntü alabilecek.

Savunma Teknolojileri Mühendislik AŞ Genel Müdürü Davut Yılmaz Lagari hakkında yaptığı açıklamada, “Bu yeni konsept ile uydulardan hızlı ve yüksek çözünürlükte görüntü almak mümkün olacak” ifadesini kullandı. Lagari’nin 2019 yılında göreve başlaması öngörülüyor.

ASELSAN'ın Lazer Savunma Sistemi Testleri Başarıyla Geçti

ASELSAN, Rekor Bir Şova Hazırlanıyor

YORUMLAR