Milli ve Yerli Yapım ULAK Baz İstasyonlarında Testler Başladı

Milli ve Yerli Yapım ULAK Baz İstasyonlarında Testler Başladı

İlk yerli baz istasyonu, ULAK Projesi kapsamında çalışmaların devam ettiğini ifade eden Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, yapılan testlerde olumlu sonuçlar aldıklarını açıkladı.

Bakan Arslan, "Türkiye'de geliştirdiğimiz, verdiğimiz yerli ve milli baz istasyonlarımız olan ULAK baz istasyonlarıyla ilgili de şu an kurulan yerlerde testler yapılıyor. Çok önemli ve olumlu sonuçlar alıyoruz. İnşallah o sonuçları bitirince de önümüzdeki yılın ortalarında bu söylediğim bin 799 noktaya da biz 4,5G seviyesinde kaliteli, verimli, yüksek çekim gücü olan hizmeti götürmüş olacağız." dedi.

Daha önce de Tamindir.com sayfalarında haberini yaptığımız 4,5G teknolojisine geçişte ülkemize yardımcı olacak yerli baz istasyonları, ASELSAN’ın öncülüğünde geliştirilmeye devam ediyor.

Ticari mobil iletişim, kamu güvenliği, acil haberleşme ağları ve askeri haberleşme sistemlerinde kullanılacak bu teknoloji, resmi olarak çalışmalarına 23 Mayıs 2013’de başlamıştı. Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından desteklenen ULAK Projesi için Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone operatörlerini de test çalışmaları tamamlanmışlardı. Sene başında (27-01-2017) projede telekom ürünlerinin kullanım oranı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan şartnameye göre, ilk yıl için yüzde 30, ikinci yıl için yüzde 40, üçüncü yıl için yüzde 45 olarak belirlenmişti.

İlk Yerli Baz İstasyonu Mart Ayında Kullanıma Açılıyor

YORUMLAR