Minecraft, Kuzey İrlanda'da Okullara Dağıtılacak!

Minecraft, Kuzey İrlanda'da Okullara Dağıtılacak!

Görüntüsünün Piksel piksel olmasıyla ve basit oynanışıyla dünyanın ilgisini çeken, milyonlarca kişi tarafından oynanan Minecraft oyunuyla ilgili ilginç gelişmeler var. Türkiye'nin yasaklamak için uğraştığı bu oyun Kuzey İrlanda'da okullara ücretsiz olarak dağıtılacak.

2009 yılında Markus Persson ve Jens Bergensten tarafından tasarlanan ve yaklaşık 3 tane ödüle layık görülen başarılı oyun Minecraft her gün konuşulmaya devam ediyor. Hâlihazırda milyonlarca oyuncusu olmasına rağmen büyümekte hiç yavaşlamayan bu oyun çok kısa bir aradan sonra tekrar haber gündemimize düştü. Hatırlarsanız Mart ayının başında Türkiye'de Minecraft'ın yasaklanması için bazı çalışmalara başlanmıştı. Oyunun psikolojik olarak çocukları etkilediğini savunan yetkililer bu kararı kendi aralarında tartışmaya devam ediyor. Türkiye'de bu tartışma sürdürülürken Kuzey İrlanda da çok ilginç bir gelişme yaşandı.

Kuzey İrlanda, Kültür ve Sanat Bakanlığıyla iş birliği yaparak okullara ve kütüphanelere Minecraft oyununu ücretsiz olarak dağıtacak. Yaklaşık 200 ortaokul ve 30 kütüphanede yani toplamda 230 kurumda Minecraft'ın eğitim sürümü yer alacak. Kısacası Kuzey İrlanda'da düşünülen projeye göre Minecarft hem eğlendirecek hem de eğitecek.

Peki ya siz Minecraft oyunu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Minecraft Yasağı Sayesinde Alay Konusu Oluyoruz

Bakanlık MineCraft'a Savaş Açtı, Oyun Her An Yasaklanabilir

YORUMLAR