Minecraft Üzerinden Yapay Zeka Geliştirme Testleri Başladı

Minecraft Üzerinden Yapay Zeka Geliştirme Testleri Başladı

Popüler video oyunu Minecraft'ın dünyası, bilgisayar mühendisleri ve teknoloji araştırmacıların yapay zeka geliştirme alanındaki yeni test alanı oldu.

Minecraft'ın sahibi Microsoft'un açıklamasına göre temmuz ayından itibaren kullanıcılar yapay zeka yazılımı ile Minecraft üzerinde sanal robot deneyleri yapmaya başlayabilecek. Cambridge'deki Microsoft mühendislerine göre Minecraft, yapay zeka teknolojisi alanında sunduğu kolaylık ve özgürlükle beraber fiziksel robot gelişiminden çok daha ucuz bir test alanı yaratıyor.

Microsoft'un resmi blog sayfasında yayınlanan bir makalede şirketin New York tabanlı araştırmacılarından biri olan Fernando Diaz, belirli görevleri yapan sanal bir karakter yaratmak yerine öğrenebilen ve kendini geliştirebilen bir yapay zeka üzerinde çalıştığını bildirdi. Ekipçe henüz test aşamasında olan deney olumlu sonuç verirse, şimdilik Minecraft üzerinde çalışan ancak kendi kendine öğrenebilen ve sınırlı komutlardan bağımsız hareket edebilen bir yapay zeka üretilmiş olacak.

Açık kodla çalışan yapay zeka yazılımı AIX'in temmuzdan itibaren Minecraft'ın satış fiyatına yakın bir fiyatla satışa çıkmasıyla birlikte, dileyen tüm araştırmacılar bu programla kendi yapay zekalarını oyun içinde yazabilecekler. Tabii bu yazılımın şimdiden Microsoft içerisindeki mühendislere ve bazı özel akademik araştırmacılara açık olduğunun altını çizelim.

YORUMLAR