MIT’den Yapay Zekalı Robotik Kol

MIT’den Yapay Zekalı Robotik Kol

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) araştırmacılar, nesneleri kategorize edebilen ve hafızasında tutabilen bir robotik kol geliştirdi.

Yapay zekanın doğduğu yerlerden bir tanesi olan MIT, geleceğin teknolojilerini tasarlamaya devam ediyor.

MIT'nin Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuarı'ndan (CSAIL) araştırmacılar, nesneleri ağırlıklarına ve şekillerine göre ayırt edebilen bir robot kol üretti. Kendi kendine görsel algı geliştirebilen robot, 18 aylık bir bebeğin hafızasına ve nesneleri sınıflandırabilme yeteneğine sahip.

Önüne konan nesneleri biçimlerine, özelliklerine ve ağırlıklarına göre tanıyabilen robot kol, günlük yaşamda ev toplamak, rafları düzenlemek ya da market görevlilerine yardım etmek gibi birçok alanda etkin bir şekilde kullanılmak üzere tasarlandı. Dolayısıyla bu tarz robotların gelecekte Amazon gibi e-ticaret devlerinin depolarında kullanılması içten bile değil.

Gücünü, Yoğun Nesne Ağları (DON) adlı sistemden alan robot, bu sayede nesneler arasındaki temel ayrımları kolayca yapabiliyor. Robotik kolun sahip olduğu verilerin hiçbiri insan müdahalesi ile oluşturulmuyor. Bunun yerine sistem, ekibin “kendi kendini denetleme” olarak adlandırdığı bir yaklaşımı benimsiyor. 

Robotik kolu geliştiren doktora öğrencisi Lucas Manuelli, mevcut algoritmaların bir kupayı kavrayıp tutamayacağını, ancak söz konusu sistem sayesinde robotun karmaşık birçok eylemi yerine getirebileceğini ifade etti.