Müjde, Atari Oyun Konsolu Ataribox Adıyla Geri Dönüyor!

Müjde, Atari Oyun Konsolu Ataribox Adıyla Geri Dönüyor!

Bir dönemler Atari ismi hayatımızda büyük öneme sahipti. Türkiye, ilk olarak 80'li yıllarda Atari oyun konsolları ile tanışmıştı. "Kara kutu" olarak da adlandırdığımız atari oyun konsolu o kadar ünlü olmuştu ki ilerleyen dönemde arcade oyun makinelerinin yer aldığı eğlence merkezleri "Atari Salonu" olarak anılmışlardı.

Atari, çıktığı dönem Nintendo ile rekabet etmiş, 90'lı yıllara kadar bu rekabeti sürdürmüştü. 90'lı yıllarda ise Atari Jaguar oyun konsolu piyasaya sürülmüştü; fakat bu dönemde Sega ve Sony'nin oyun konsolu piyasasına iddialı ürünler sunması nedeniyle Atari rekabet edememiş, konsol işine ara vermişti. 2000'li yıllardan sonra da Atari, oyun konsoluna ağırlık vermeyi bırakmış, oyun yayıncılığı yapmaya başlamıştı. Atari'nin yayıncılık döneminin de çok parlak geçtiğini söyleyemeyiz.

Aradan geçen uzun yılların ardından Atari, tekrar oyun konsolu işine geri dönüyor. Birkaç haftadır ortada dolaşan söylentileri doğrulayan Atari, AtariBox adlı oyun konsolu üzerinde çalıştığını doğruladı. Yukarıdan izleyebileceğiniz videoda da bu oyun konsolunun üzerinde yıllardır çalışıldığından bahsediliyor. Videoda cihazın tasarımından ipuçları paylaşılmakta, bu görüntülere baktığımızda konsolun Atari'nin klasik oyun konsollarına benzediğini görebiliyoruz. Aşağıda 1980'de satışa çıkan Atari 2600'ü görebilirsiniz:

AtariBox'un hakkında herhangi bir detay paylaşılmadı, bu nedenle bu konsolun Xbox ve PlayStation gibi yeni konsollara bir rakip olacağını mı, yoksa retro oyunları günümüz televizyonlarında oynamamıza izin verecek bir oyun konsolu mu olacağını kestiremiyoruz. Gelişmeleri takip edip sizlerle paylaşacağız, bu arada ülkemizde yayınlanan ilk Atari reklamını aşağıdan seyredebilirsiniz:

Xbox One X Tanıtıldı! İşte Özellikleri

YORUMLAR