NASA 1 Milyon Dolar Ödüllü Robot Yarışması Başlattı

NASA 1 Milyon Dolar Ödüllü Robot Yarışması Başlattı

NASA, ilerleyen yıllarda Mars'a göndermeyi düşündüğü robotu geliştirmek için bir yarışma başlattı. NASA'nın başlattığı yarışmanın kazananı 1 milyon doların sahibi olacak.

NASA, hazırladığı yarışmalarla sürekli bilim insanlarını yönlendiriyor ve zamanın teknolojisinin gelişmesine önayak oluyor. Örneğin, 2000'lerin başında henüz otonom araçlar ortada yokken NASA'nın başlattığı bir yarışma ile bilim insanları otonom sürüş alanına yönelmiş ve günümüzdeki sürücüsüz araçların üretilmesinin önü açılmıştı. Yine iddialı bir yarışma başlatan NASA, bu sefer robot teknolojilerini geliştirmek için bilim insanlarını davet ediyor. NASA'nın yarışması bu sefer 1 milyon dolar ödüllü.

NASA Valkyrie Robotu Nedir?

NASA'nın Mars görevinde kullanmayı planladığı Valkyrie isimli humanoid robotun işlevsel özellikler kazanmasına yardımcı olacak yarışma geçtiğimiz günlerde başladı. Astronotların gitmesi gereken uzak bölgelere önceden giderek bölgeyi hazırlayacak ve insanların gelmesi için güvenli ortamı yaratacak olan Valkyrie, NASA'nın uzay görevlerindeki yeni yardımcısı olacak. Bu nedenle Valkyrie'nin gelişmesine ve işlevsel özellikler kazanmasına çok fazla önem veren NASA, robota dünya ile iletişim kurabilme, yaşam alanlarındaki oksijen kaçaklarını bulabilme ve bozuk donanımları tamir edebilme gibi görevleri başarıyla yaptırabilecek yazılımı geliştirme yarışması başlattı.

NASA Robotu Nasıl Kullanacak?

Düzenlenen yarışmaya MIT ve Northeastern Üniversitesi ilk olarak katıldı ve NASA bu iki ekibe de birer Valkyrie robotu yolladı. Yarışma sonunda robotun kazanacağı işlevlerin ilerleyen zamanlarda günlük hayatımıza da girmesi tahmin ediliyor.

NASA'nın Süper Kahraman Robotu Valkyrie ile Tanışın

NASA'dan Herkese Ücretsiz Oyun!

NASA'nın Yeni Görevine Marvel Karakterleri Eşlik Edecek

YORUMLAR