NASA, 450.000 Galon Suyu 1 Dakika İçinde Boşalttı!

NASA, 450 Galon Suyu 1 Dakika İçinde Boşalttı!

NASA, roket fırlatma işlemi sırasında ortaya çıkan aşırı ısıyı engellemek için geliştirdiği yeni sistemi ilk kez test etti. 450 bin galon suyun 1 dakika içinde boşaltıldığı test, ilginç görüntülere sahne oldu.

Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), bu sisteme “Ateşleme Aşırı Basınç Koruması” diyor. Amacı ise, bir roket fırlatma işleminin yarattığı aşırı ısıyı ve enerjiyi azaltmak.

Sistem bir dakikadan daha fazla bir süre içinde yaklaşık 450 bin galon suyu 30 metre havaya fırlatarak boşaltıyor. Bu miktar bir olimpik yüzme havuzunu doldurmak için  gereken su miktarından pek de uzakta değil.

Kennedy Uzay Merkezi'nin Florida'daki Lansman Pisti’nde yapılan test, 2020 yılında başlatılacak olan Exploration Mission-1'e hazırlık amacıyla gerçekleştirildi. 

NASA'nın yeni Space Launch System (SLS) roketi kalktığında, dört adet RS-25 motoru ve iki adet roket güçlendiricisi ile birlikte 8.4 milyon kilogramlık bir itme gücü üretiyor.

NASA, on yıldan uzun bir süredir benzer soğutma sistemleri üzerinde çalışıyor, ancak  “Ateşleme Aşırı Basınç Koruması” koruması adındaki bu sistem, bugüne kadar geliştirilenlerin en güçlüsü olarak biliniyor.