NASA, Güneş'in Yörüngesine Uzay Aracı Gönderecek

NASA, Güneş'in Yörüngesine Uzay Aracı Gönderecek

NASA' oldukça sıcak bir proje üzerinde çalışıyor. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA)gelecek yıl içerisinde Güneş'in dış atmosferine Parker Solar Probe adında bir uydu göndermeyi planlıyor. Takdir edersiniz ki, bu araç yörüngede 1400 derece sıcaklığa maruz kalmak gibi "ateşli" bir görevi ifa etmeye çalışacak.

NASA, Çarşamba günü (dün) düzenledikleri basın toplantısıyla, 2018 yazında Güneş'e dış çeperine gönderilecek olan uzay aracının ve görevin ayrıntılarını resmen açıkladı.

Milliyet gazetesinde yayınlanan haberde NASA, gönderilecek olan Parker Solar Probe aracının, Güneş'in yüzeyinden 6.4 milyon km uzaklıkta yörüngeye oturtulacağını, tarihte hiçbir uzay aracının görmediği sıcaklık ve radyasyona maruz kalarak güneşin dış atmosferini inceleyeceğini açıkladı, NASA bu araçla, yıldızlarla ilgili bir çok merak edilen soruya yanıt bulmayı hedefliyor.

Parker Solar Probe adlı uzay aracı Güneş'e, yıldızın çapının yaklaşık 5 katı kadar yaklaşacak. Böylelikle, Güneş'in atmosferi olan taç küreyi (korona) incelemeye başlayacak. Bu arada hatırlatalım, Taç kürenin sıcaklığı 500 bin dereceye yaklaşıyor, ancak araç belli bir mesafeden bu sıcaklığa maruz kalmayarak sadece 1400 derece kadar yaklaşan ısıdan etkilenecek.

NASA Artık Uzaya Odaklanacak

NASA Yazılımlarını Ücretsiz İndirin!

NASA Yeni Gezegen Sistemi Keşfetti

YORUMLAR