NASA Mars Kolonisi Kurmak İçin Yeryüzünde Bir Yanardağın Yanında Deneylere Başladı

NASA Mars Kolonisi Kurmak İçin Yeryüzünde Bir Yanardağın Yanında Deneylere Başladı

Mars’ta bir koloni kurmak isteyen NASA, özel bir ekiple Hawaii’de aktif olmayan bir yanardağın yanında Mars’ı yeniden oluşturdu.

Mars’ta bir koloni kurmak isteyen NASA, oluşturduğu özel bir ekiple Hawaii’de bir yanardağın yanında Mars kolonisinin nasıl yaşayacağını simüle eden bir test ortamı yarattı. NASA MArs Projesi denekleri bir astrobiyolog, bir doktor, bir pilot, bir mimar, bir gazeteci ve bir toprak bilimciden oluşuyor.

BBC'nin yayınladığı habere göre, "İzolasyon Deneyi" olarak adlandırılan araştırma, geçtiğimiz Cuma başlatıldı ve tam bir yıl sürecek. Mars’a yapılacak bir yolculuğun 1 ile 3 yıl arası süreceğini tahmin eden uzmanlar, gerçekleştirilen bu simülasyonla olası bir Mars görevinde yapılacak hataları ölçümleyerek en aza indirmeye çalışacaklar. Bu deney için bir araya gelen ekip bir kubbenin içinde kapalı şekilde, temiz hava, taze yiyecek ve kişisel ihtiyaçları olmaksızın yaşamaya çalışacaklar. Ekip 11 metre çapında ve 6 metre yüksekliğindeki kubbenin dışına yapılacak her bir gezinti için, uzay giysisi giymek zorunda. 

İşte başlayan deneyde bilim inasanlarının bir yıl boyunca nasıl yaşayacağını gösteren kısa bir video.

NASA Yaşanabilir Yeni Bir Dünya Keşfetti

NASA Andromeda Galaksisinin En Büyük Fotoğrafını Çekti

YORUMLAR