NASA'nın Çarpışma Testi Videosunu İzlemeden Geçmeyin!

NASA'nın Çarpışma Testi Videosunu İzlemeden Geçmeyin!

NASA'nın Langley Araştırma Merkezi'ndeki mühendisler, insanların ölümcül kazalara karşı hayatta kalabilmeleri için gelişmiş güvenlik sistemleri üzerinde çalışıyor. Farklı senaryolarda birçok çarpışma testi yapan NASA, oldukça ilginç sonuçlar almayı başardı. İşte o anlara dair görüntüler.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi'nin (NASA) Virginia Langney'deki araştırma merkezi, olası bir kaza sonucunda insanların uğrayacağı zararı en aza indirmek için çeşitli güvenlik sistemleri tasarlıyor. Gelecek nesil uçaklardan, Orion uzay kapsülüne kadar her çeşit hava aracını test eden NASA, paylaştığı son videoda, yere hızla çarpan küçük bir uçağı, içindeki iki mankenle birlikte teste tabii tutuyor.

Farklı kilolarda birçok mankeni kullanan mühendisler, çarpışma testi sonrasında mankenlerin zarar görüp görmediklerini inceliyor. Ayrıca mankenlere testin kapsamına göre astronot kıyafeti ya da uçuş giysisi giydiren mühendisler, söz konusu kıyafetlerin herhangi bir kaza anında ne kadar etkili olduğunu gözlemliyor.

NASA çarpışma testleri

Aşağıdaki videoda test hakkında bilgiler veren NASA mühendisi Martin Annett, yaralanmaların saniyenin onda biri ila dörtte biri arasında gerçekleştiğini söylüyor. Daha çok araçların çarpışma testlerinde gördüğümüz mankenler, sahip oldukları hassas sensörler sayesinde araştırmacılar için gerekli verileri en doğru ve en hızlı şekilde sağlayabiliyor. Bu sayede çarpışma testinden kaynaklanan bir yaralanma olup olmadığını analiz eden mühendisler, daha sonra kaskların, giysilerin ve diğer sistemlerin ne derece güvenli olduğunu belirliyor. 

Ayrıca NASA'nın 2030'larda insanları Ay'a taşıyacak olan yeni Orion kapsülünün de test edildiği videoda, uzay kapsülünün okyanusa düşmesi halinde yaşanabilecek olası senaryolu öngörmek için incelemeler yapıyor. 

Orion, NASA'nın Apollo görevlerinden bu yana hazırladığı ilk derin uzay kapsülü olarak biliniyor.

NASA Çarpışma Testi Videosu:

YORUMLAR