NASA Plüton Gezegeninde Yaptığı Büyük Keşfi Açıkladı

NASA Plüton Gezegeninde Yaptığı Büyük Keşfi Açıkladı

NASA, bugün "New Horizons" (Yeni Ufuklar) uzay aracı tarafından çekilen yeni Plüton fotoğraflarını yayınladı ve gezegende yapılan büyük keşfi açıkladı.

NASA Plüton gezegeninde gökyüzünün mavi olduğunu ve buz dağlarına rastlandığını açıkladı. "New Horizons" ekip lideri astronom Dr. Alan Stern, Plüton'daki mavi gökyüzünün "göz kamaştırıcı" olduğunu ifade etti. Plüton'dan daha önce yayımlanan fotoğraflarda gezegenin yüzeyinde kum tepecikleri olduğu sanılan yükseltiler, vadiler, yüzen buz kütleleri ve etrafında puslu bir katman dikkati çekiyordu. NASA artık bu oluşumların ne olduğunu biliyor.

NASA’nın yeni yayınladığı Plüton raporuna göre gezegenin pek çok bölgesinde su var. Daha önce Kum tepecikleri olarak tanımlanan yükseltilerin ise buzlarla kaplı ve yüksekliği 3 bin 500 metreyi aşabilen dağlar olduğu da saptandı. Dağların yaşının 100 milyon yıldan daha genç olduğunu tahmin eden araştırmacılar, "Bu da cüce gezegenin jeolojik olarak aktif olduğunu gösteriyor" çıkarımında bulundular. Bir gezegende su ve buz bulunması NASA için özellikle önem taşıyor. Bu elementin var olması gezegende mikrobiyolojik düzeyde yaşam olabileceği sorusunu da akla getiriyor.

NASA, ABD Ay'a Gitmedi Diyen Komplo Teorisyenlerine Binlerce Fotoğrafla Yanıt Verdi

NASA Andromeda Galaksisinin En Büyük Fotoğrafını Çekti

NASA Buz Cehennemi Plüton'dan Çektiği Son Görüntüleri Yayınladı

YORUMLAR