NASA Uzay Araştırmalarını Ücretsiz Yayınlayacak

NASA Uzay Araştırmalarını Ücretsiz Yayınlayacak

Amerika Birleşik Devletleri'nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan NASA, uzay araştırmalarına meraklı insanların çok hoşuna gidecek bir uygulamaya imza attı. Mars gezegeninde tsunaminin nasıl oluştuğundan tutunda uzayla ilgili her türlü akademik makaleye ücretsiz ulaşabileceğiniz bir sistem yaratan merkez, bu projenin adını da "Uzay Ajansı" olarak belirledi. 

Uzayda neler olup bittiğini merak ediyorsanız Türkçe kaynakların ne kadar kısıtlı olduğunu biliyorsunuzdur. Konuyla alakalı araştırma yapmak isteyen insanlar genellikle yabancı kaynaklara yöneliyor ve ulaştıkları her bilgiyi artı olarak hanelerine yazıyorlar. Açıkçası bu durumdan ben de çok rahatsızım. Ne zaman NASA'nın çalışmalarıyla ilgili bir içerik görsem hemen ayrıntılarını merak ediyorum ama derli toplu bilgilerin bulunduğu kaynaklara ulaşmak epey vakit alıyor. Bu konuda NASA sesimizi duymuş olacak ki insanların bilgilere daha kolay ulaşması için "Uzay Ajansı" çalışmasını başlattı.

Mars gezegeninde 400 metrelik tsunamiler hakkında daha fazla bilgi almak ister misiniz? sorusunu sorsam sanırım yabancı dile sahip herkes hiç beklemeden evet yanıtını verir. Kamu kaynaklarından finanse edilen Pubspace'i yaratan NASA, işte bu merak edilen sorularla ilgili mevcut araştırmaları ücretsiz olarak burada yayınlayacak. Şimdilik 850 kadar makale bulunan sistemde sayının giderek artması planlanıyor. 

Bu projenin dünya çapında bir bilimsel topluluk oluşturma eğiliminin parçası olduğunu söyleyebiliriz. Eğer yabancı diliniz varsa bu kaynaktan yararlanmanızı tavsiye ederim. 

NASA 1 Milyon Dolar Ödüllü Robot Yarışması Başlattı

NASA'dan Herkese Ücretsiz Oyun!


YORUMLAR