NASA Yaşanabilir Yeni Bir Dünya Keşfetti

NASA Yaşanabilir Yeni Bir Dünya Keşfetti

NASA'nın evrende yaşam ve yeni bir dünya arayışında tarihi bir gelişme yaşandı. NASA’nın Kepler teleskopu Dünya’ya benzer bir gezegen keşfetti.

Yılardır süren araştırmalar sonunda bir sonuca ulaştı ve NASA geçtiğimiz gün, (23.07.2015) saat 19:00'da yeni bir gezegen keşfetti. NASA (Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi), Güneş benzeri bir yıldızın yörüngesinde keşfedilen bir gezegenin, yaşama elverişli koşullar taşıdığını ve Dünya boyutunda olduğu için bu özelliklerle keşfedilen ilk gezegen olduğunu açıkladı. Kepler-452b yaklaşık olarak Dünya'nın 1,6 katı büyüklüğünde bir gezegen. Kepler-452b, Dünya'dan daha büyük olduğu için yüzeyindeki yerçekiminin Dünya'nın yerçekiminden 2 misli fazla olduğu da açıklandı.

Kepler-452b adı verilen ve yeni keşfedilen bu gezegenin, Dünya'ya bin 400 ışık yılı uzaklıkta olduğu belirtiliyor. Kepler-452b aynı zamanda, yaşama elverişli koşullardaki bölge içinde tespit edilen en küçük gezegen olma özelliğini taşıyor. Dünya, Güneş'in etrafında 365 günde dönerken, Kepler-452b, bu turu 380-386 günde tamamlıyor. Kepler-452b'nin yörüngesinde gezindiği yıldız, "Güneş'in kuzeni" olarak ifade ediliyor, NASA bu yıldızın Güneş’ten 1.5 milyar yıl daha yaşlı olduğunu söyledi.

NASA’ya göre bu özellikler göz önüne alındığında Kepler-452b'de yaşam olma ihtimali oldukça yüksek. Kepler-452b'nin keşfiyle birlikte, tespit edilen gezegen sayısı 1030'a yükseldi.

Güneşteki Dev Patlama NASA Kameralarına Takıldı

NASA Andromeda Galaksisinin En Büyük Fotoğrafını Çekti

NASA Mars'a Astronotları İşte Bu Roketle Gönderecek

YORUMLAR