NASA Yeni Uzay Görevi İçin Stadyum Büyüklüğünde Balon Geliştirdi

NASA futbol stadyumu büyüklüğünde balonla yeni bir uzay görevine başlıyor. İşte Nasa'nın şimdiye kadar geliştirdiği en büyük balon projesi.

NASA, gezegen etrafındaki alanı inceleme misyonunun bir parçası olarak stratosfere futbol stadyumu büyüklüğünde balon bırakmayı hedefliyor. Nasa Balonu yaklaşık 8,4 ft'lik teleskopu uzayın kenarına taşıyacak kadar büyük.

Asthros teleskopunu taşıyacak futbol stadyumu büyüklüğünde balon, yerden görülemeyen ışık dalga boylarını gözlemlemek için yeni nesil bir teleskop kullanacak. Asthros, stratosferde en yüksek 8.4 ft'lik (2.5 metre) teleskopu taşıyacak olmasıyla dikkat çekiyor.

Stadyum büyüklüğünde balon Asthros teleskopunu taşıyacak

Asthros teleskopu, NASA'nın Jet Propulsion Laboratuvarı tarafından yönetilecek ve bu özel teleskopun, gezegenin yüzeyinden görülmeyen stratosferden gelen ışık dalga boylarını gözlemleyebilmesi hedefleniyor. Ayrıca futbol stadyumu büyüklüğünde balonla gönderilecek teleskop, gezegenin yüzeyinde gezinen bir denizanasına benziyor.

Balonla Uzaya Çıkmak Mümkün Olacak -1

Asthros teleskopu için geliştirilen helyum balonu yaklaşık 400ft çapında ve Stratosferdeki rüzgarlar sayesinde birkaç ay boyunca Güney Kutbu çevresinde dönebilecek.

NASA Bilimsel Balon Programı otuz yıldır sürmekte ve balonlar, tipik makine tabanlı uzay görevlerinden çok daha ucuz ve ayrıca görevi planlamak, devreye sokmak makine araçları kadar uzun sürmüyor. Fakat Nasa'nın ilk defa stadyum büyüklüğünde balon göndereceğini ve şimdiye kadar geliştirdiği en büyük balon projesi olduğunu belirtelim.

YORUMLAR