Netflix, 2019 Yılında 90 Film Çekmeyi Hedefliyor

Netflix, 2019 Yılında 90 Film Çekmeyi Hedefliyor

Dünyanın en büyük dijital yayın platformu olan Netflix, 2019 yılındaki hedefini açıkladı. Şirket, önümüzdeki yıl bütçesi 20 ila 200 milyon dolar arasında değişen tam 90 film çekecek.

Kullanıcıların izleme alışkanlıklarını baştan aşağı değiştiren Netflix, orijinal içerik yelpazesiyle dev prodüksiyonlu yapımlara meydan okuyor. Black Mirror, Stranger Things, Mindhunter, House of Cards ve Dark, platformun başarılı yapımları arasında herhalde ilk akla gelenler olacaktır.

Yılın en iyi filmlerinden bir tanesi olarak gösterilen Roma ile 91. Oscar Ödülleri’nde boy gösterecek olan Netflix, gelecek yılki planlarını açıkladı.

Oscar maratonunda birden fazla filmle yer almak isteyen şirket, 2019’da 90 filmin yapımını üstlenmek istiyor. Geçtiğimiz ekim ayında New Mexico, Albuquerque’de bulunan ABQ Stüdyoları’nı satın aldığını duyuran Netflix, yeni merkezine 10 yıl içinde yaklaşık 1 milyar dolar yatırım yapacağını açıklamıştı.

Film ve televizyon endüstrisine yepyeni bir soluk getiren şirket, 2019’da çekmeyi planladığı 90 filmle Hollywood’un en üretken stüdyosu olmak istiyor. Netflix’in çekeceği filmlerin bütçesi 20 milyon dolar ila 200 milyon dolar arasında olacak. 

Şirketin çizdiği yeni yol haritası, orijinal içerik üretme sürecinde çok daha agresif bir politika izleyeceğini gösteriyor.

Dünya çapında 130 milyon abonesi bulunan Netflix, 2018’de orijinal dizi ve filmler için 13 milyar dolar kaynak ayırmıştı.