Netflix, iOS Uygulaması Üzerinden Satın Alım Yapılmasını Durdurdu!

Netflix, 500 Milyon İndirilme Rakamına Ulaştı

Dünyanın en büyük dijital yayın platformlarından olan Netflix, artık iOS'taki yeni müşterilerin doğrudan uygulama içinden abonelik işlemleri yapmalarına izin vermeyecek. VentureBeat, Netflix'in kısa bir süre önce “iTunes'u yeni üyeler için bir ödeme yöntemi olarak desteklemiyoruz” ifadesiyle ödeme, satın alım, abonelik işlemlerini uygulama üzerinden gerçekleştirilmeyeceğini onayladı. Kullanıcılar artık iOS üzerinden satın alım yapamayacaklar.

Netflix'in ödeme işlemlerini durdurması Apple'ın uygulama içi satın alım başına yüzde 30'luk bir gelir almasından kaynaklandığı belirtildi. Son zamanlarda bu rakamın 15'e düştüğünü dile getiren kaynaklar, müşterilerin bir yıl boyunca aboneliklerini sürdürdükleri uygulamalardan ise yüzde 85 gelir almaya başlayan Apple'ın, Netflix'i kızdırdığı ortaya çıktı. Apple'ın bu politikası yüzünden 2016 yılında, çok sayıda şirketin Apple'ın çok fazla para aldığından şikayet etmesinden sonra uygulanmaya başlanmıştı. Önde gelen müzik uygulaması Spotify da benzer nedenlerle Apple'ın uygulama içi satın alımını durdurmuştu.

iOS kullanan müşteriler Safari, Chrome gibi bir web tarayıcısı üzerinden yeni aboneliklerini başlamak zorunda kalacaklar. Uygulama içi Netflix aboneliğine sahip olan kişiler, aynı şekilde ödemeye yapmaya devam edebilecekleri duyuruldu.

Sizler Netflix'in İOS uygulaması üzerinden satın alım yapılmasını durdurması hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın!