Nissan Düşüncelerinizi Okuyabilen Bir Elektrikli Araba Geliştirdi

Nissan Düşüncelerinizi Okuyabilen Bir Elektrikli Araba Geliştirdi

Günümüzde otomotiv devleri elektirikli araba modellerine ciddi anlamda yatırım yapıyorlar. Yakın gelecekte petrol gibi fosil tabanlı yakıtlarlarla çalışan araçlar yerini yavaş yavaş elektrikli otomobil modellerine bırakacaklar. Günümüzde bile Tesla gibi firmaların geliştirdiği eletrikli araba modelleri yoğun ilgi görüyor. Şu an için elektrikli araba modelleri biraz yüksek maliyete sahipler. Fakat bu maliyetleri düşürebilmek için çalışmalar sürüyor, bunun yanında otomotiv devleri mevcut elektrikli otomobilleri farklı kılabilmek için ilginç fikirler ortaya atıyorlar.

Nissan Leaf Düşüncelerinizi Okuyacak ve Yola Yansıtacak

Nissan'ın geçtiğimiz yıllarda üretmiş olduğu Nissan Leaf adlı elektrikli arabası benzerlerine göre daha ekonomik bir elektrikli otomobil çözümüydü. Nissan Leaf bir süredir de yurt dışındaki yollarda kullanılmakta. Fakat Nissan bu aracı üretip satışa sunmakla kalmadı ve daha da geliştirmek için kolları sıvadı. Firmanın yeni geliştirdiği ve tanıttığı bir prototip Leaf modeli insanların beyin dalgalarını analiz edebiliyor ve bu beyin dalgalarına göre düşündüğünüz şeyleri ya da hislerinizi yola yansıtabiliyor. Örnek olarak; trafikteki bir araca veya yayaya sinirlendiniz, Nissan Leaf bu öfkenizi okuyarak durum ile ilişkili bir mesajı arabanın dışına yansıtıyor ve böylece sinirli olduğunuzu diğer sürücülere ve yayalara bildirebiliyorsunuz:

Nissan Leaf'in bu özelliği kafanıza yerleştireceğiniz bir beyin dalgası algılama ünitesi sayesinde aktifleşiyor. Prototip olarak tanıtılan sistem şu an için 30 farklı mesajı yola yansıtabilmekte. Eğer bu prototipe yoğun ilgi gösterilirse Nissan projeyi seri üretime yansıtmayı düşünebilir.

Petrol Baronları Elektrikli Arabaları Yok Etmek İçin Kolları Sıvadı

YORUMLAR