Nükleer Atık Elmasa Dönüştürüldü ve Doğa Dostu Elektrik Üretildi

Nükleer Atık Elmasa Dönüştürüldü ve Doğa Dostu Elektrik Üretildi

Çağımızın artan enerji ihtiyacı nedeniyle ülkeler nükleer santral kurarak enerji ihtiyaçlarını nükleer enerji ile gidermeye çalışıyorlar. Fakat bu santrallerde ortaya çıkan nükleer atık hem doğayı hem de insan sağlığını tehdit ediyor. Nükleer atıkların radyoaktivitelerinin sonlanması ise binlerce yıl almakta. Nükleer atık üreten ülkeler bu atıkları güvenli bir şekilde saklamak için büyük bir bütçe ayırmak zorundalar, ayrıca bu atıkların sürekli denetlenmeleri de gerekiyor. Fakat İngiltere'nin Bristol Üvinersitesi'nden bilim adamları bu nükleer atıkları elmas haline getirerek doğaya zarar vermeyecek şekilde elektrik üretmenin yolunu buldular.

Söz geçen elmaslar elbet ki mücevherat olarak kullanabileceğiniz elmaslar değiller. İnsan eliyle üretilen bu elmasların kaynağı ise nükleer santrallerde kullanılan grafit adlı madde. Uranyum maddesinin ısı üretebilmesi için kullanılan grafik bloklar, santral kapatıldığında nükleer atığa dönüşüyor. Uzun süre radyoaktif ortamda kalan grafit bloklarda Karbon 14 ya da Radyokarbon adlı radyoaktif izotoplar oluşuyor. Bilim adamları ise bu radyoaktif izotopları ayıklayarak elmaslara dönüştürüyorlar. Bu elmaslar barındırdıkları radyoaktif Karbon 14 izotopları sayesinde kendi kendilerine enerji üretebiliyorlar.

Karbon 14 izotoplarından oluşturulan radyoaktif elmaslar ilk halleriyle kullanılamıyor olsalar da bilim adamları bu elmaslar için özel bir kaplama kullanıyorlar. Bu kaplama sayesinde elmasların radyoaktif sızıntı yapmasının önüne geçiliyor, ayrıca elmasların enerji verimliliği de artırılıyor. Sonuçta elmasların bir muzdan bile düşük radyasyon yayan tamamen güvenli nükleer pillere dönüştürüldüğü iddia ediliyor. Bu nükleer pillerin içinde herhangi bir hareket eden aksam bulunmuyor, hernagi bir gaz salınımı yapılmıyor, bu da bakım yapılması zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Ayrıca diğer enerji üreten kaynaklar gibi doğayı tahrip eden materyaller ortaya çıkmıyor.

Nükleer enerji üreten elmas pillerin kullanım ömrü ise inanılmaz. Bu pillerin verimliliğinin yarıya düşmesi için 5730 yıl geçmesi gerekiyor. Bu da bu pillerin uzay istasyonlarındaki enerji kaynakları ve kalp pilleri gibi değiştirilmesi ve şarj edilmesi mümkün olmayan enerji kaynaklarının yerine geçebileceği anlamına geliyor.

Tesla Bütün Bir Adayı Güneş Enerjisiyle Donattı!

Edirne'nin Elektriği Bundan Sonra Güneş Enerjisinden Karşılanacak

YORUMLAR