ODTÜ'lüler Çok Önemli Bir Teknoloji Geliştirdi

ODTÜ'lüler Çok Önemli Bir Teknoloji Geliştirdi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden (ODTÜ) araştırmacılar, çip ve mikrodalga teknolojileri kullanarak suyu 40 dakikada analiz eden sistem geliştirdi. İki farklı teknolojinin bir araya getirilmesiyle oluşturulan sistem, suyun kalitesinin tespiti için kullanılacak.

ODTÜ'de görev yapan araştırmacıların geliştirdiği teknoloji ile normalde kimyasal testlerle üç günde yapılabilen su analizleri, yalnızca 40 dakikaya düşecek. ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şimşek Demir suyun kalitesinin tespiti için geliştirdikleri teknoloji hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Sudaki bakteriyi belirlemek için iki farklı teknolojiyi harmanladıklarını ifade eden Demir, bunlardan birinin çip teknolojisi (Mikro Elektro Mekanik Sistemler-MEMS), diğerinin ise radyo dalgaları temelli teknolojiler olduğunu belirtti.

Halihazırdaki su analizlerinin bakterilerin çoğaltılarak ölçüm düzeneklerinin belirleyebileceği boyutlara çıkarılmasıyla yapıldığına işaret eden Demir, kendilerinin ise ölçüm sistemini mikrometre boyutlarına indirdiklerini söyledi.

Geliştirdikleri teknolojinin, zaman içinde belli boyuta gelmesini beklemeden bakterilerin varlığını hızlıca belirleme imkanı sağladığını kaydeden Demir, "Yeni teknolojimiz, suda mikro boyuttaki bakterilerin algılanmasını sağlıyor. Dolayısıyla su yeni kirlenmeye başlasa bile, içindeki çok küçük düzeydeki kirliliği bile tespit edebiliyor" ifadelerini kullandı.

Araştırmacı yüksek mühendis Ahmet Kuzubaşlı ise Laboratuvara su numunesi göndermeye gerek kalmadan, araçta taşınabilir cihazı kullanarak 40 dakikada sonuç alınabilen teknoloji geliştirdiklerini belirtti.

Dünyada ve Türkiye'de bu alanda bir ilki gerçekleştirdiklerini söyleyen Kuzubaşlı, "Geliştirdiğimiz teknoloji için uluslararası patent başvurumuzu yaptık. Uluslararası Su ve Sağlık Kongresi'nde de projemizi yayımladık ve ABD'de katıldığımız sağlık alanındaki yarışmadan birincilikle döndük" diyerek çok önemli başarıya imza attıklarını ve projeyi en iyi hale getirmek için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

YORUMLAR