Ortamda Olmayan Kokuların Aktarımı Konusunda Büyük Yenilik

Kokuların aktarımı

Malezya’da kokuların aktarımına yönelik araştırmalar yapan bir grup bilim insanı, burna yerleştirilen elektrotlarla sinir uçlarını uyarmak suretiyle ortamda olmayan bir kokunun beyne iletilmesini sağladılar.

malezya koku aktarımı

Malezya Imagineering Institute Araştrıma Görevlisi Kasun Karunanayaka ve araştırma ekibi, dijital içerikleri koklamayı sağlayacak bir konsept tasarladı. Burun bölgesinde yer alan nöronların uyarılması yoluyla yapay koular yaratılabileceği fikriyle hareket eden ekip, nöronlara elektrik vermek suretiyle ortam olmayan bir kokunun algılanmasını sağladılar.

Malezya’da yapılan çalışmanın öncesinde, farklı yüksek teknoloji ürünleri kullanılarak, birden fazla duyunun uyarılması sağlanmıştı. Yapılan çalışmalarla ürünü kullananlara New York havası koklatmayı başaran ekip, konuyla ilgili pekçok çalışma yapmışlardı. Karunanayaka’nın ekibiyse fiziksel koku karışımı yerine, burun deliklerine elektrot yerleştirerek ve genzinizdeki sinir uçlarına dokunup uyararak aslında var olmayan kokuları hissetmenizi sağladı.

Elektrik akımlarının miktarını ve sıklığını değiştirmek suretiyle farklı kokuların oluşturulabileceğini dile getiren araştırmacılar, buna rağmen deneye katılanların aynı sinyalleri farklı kokular olarak algıladıklarını vurguladılar. Bazıları kokuları meyveli, şekerli, naneli ya da odunsu olarak tanımlarken diğerleri ise deneyden o kadar rahatsız oldu ki ilk seansın ardından ayrılmaya karar verdi. Genzinize kadar elektrot sokmak pek kullanıcı dostu bir yöntem değil. Ama araştırma ekibi gelecekte elektrotları daha küçük ve esnek hale getirmeyi ya da direkt olarak dışarıdan beyni uyararak vücuda herhangi bir kablo sokmadan bu işlemi gerçekleştirebilmeyi hedefliyor.