Otopilot Modunda Uyuyan Tesla Sürücüsüne Büyük Ceza

Otopilot Modunda Uyuyan Tesla Sürücüsüne Büyük Ceza

İngiltere’de kullandığı Tesla aracını otomatik pilota aldıktan sonra yan koltuğa geçerek uyuyan sürücünün cezası belli oldu. İngiliz polisi, Tesla sürücüsünün 18 ay boyunca trafikten men edildiğini açıkladı.

İngiltere’nin Hemel Hempstead bölgesindeki bir otobanda, Tesla Model S60 aracını otopilot moduna aldıktan sonra yan koltuğa geçerek bir güzel uyku çeken Bhavesh Patel ismindeki sürücü, büyük bir şaşkınlığa neden olmuştu.

uyuyan tesla sürücüsü

Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla Motors’un araçları, her ne kadar otonom sürüş modunda oldukça iyi bir performansa sahip olsa da, mevcut düzenlemeler gereği sürüş halindeki bir aracın tamamen özerk bir şekilde ilerlemesine izin verilmiyor.

Mayıs 2017'de yaşanan ilginç olayın kahramanı Patel ise bu durumdan bir haber olacak ki, yaklaşık 65 kilometre hızla giden Tesla Model S60 aracını otopilot moduna aldı ve yan koltuğa geçerek uyumaya başladı. Bu sırada yandan geçen başka bir aracın sürücüsü ise, Patel’in büyük bir ceza almasını sağlayacak bu anları cep telefonu kamerasıyla kaydetti.

İşte o anlar:

Bir süredir görülen davada karar nihayet açıklandı. 1,800 pound para cezası kesilen ve 100 saat zorunlu kamu görevinde çalışmasına karar verilen Tesla sürücüsü, 18 ay süreyle trafikten men edildi.

Patel, yaptığı şeyin “aptalca” olduğunu söylerken, bir daha benzer bir davranışta bulunmayacağını ifade etti. Konuyla bir açıklamalarda bulunan Tesla Motors, elektrikli araçlarının sürücülere otopilot desteği sağladığını; ancak mutlaka sürücü koltuğunda oturulması ve ellerin direksiyondan ayrılmaması gerektiğini belirtti.