Oyun Endüstrisi 2017'de 105 Milyar Dolar Kazanacak

Oyun Endüstrisi 2017'de 105 Milyar Dolar Kazanacak

Oyun pazarının analisti SuperData Research tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, oyunlar ve oyunla ilgili içerikler 2017'de yaklaşık 105 milyar dolarlık gelir elde edecek.

105 milyar doların içerisinde 'etkileşimli medya' kategorisindeki ürünler ve oyunlar da bulunuyor. Örnek vermek gerekirse; sanal gerçeklik, arttırılmış gerçeklik, e-spor oyunları bu kategoride yer alıyor. 2017'de tahmin edilen etkileşimli medya oyunları ve ürünleri, geliştiricilerine ortalama 6,3 milyar dolar kazandıracak.

Bu kadar yüksek miktarın kaynağında e-spor oyunları yer alıyor. Popüler canlı yayın platformu Twitch'te yaklaşık yarım milyon insan e-spor tabanlı oyunları izlemeyi tercih ediyor. Bu oyunların da ilk sırasında League of Legends boy gösteriyor.

SuperData, oyun videolarını izleyen kullanıcıların bu yıl 665 milyona ulaştığını bildirdi. YouTube şaşırtıcı bir şekilde 517 milyon izleyiciyle en üst sırada yer aldı ve Twitch'e büyük bir fark attı.

Platformlara Göre En Çok Oynanan Oyunlar

Listenin 1 numaralı oyunları aslında bizi şaşırtmıyor. Konsolda Fifa 17 üst sıralarda boy gösteriyor. PC kategorisinde en çok oynanan oyun League of Legends olurken, Mobil ortamda en çok Honour of Kings oynanıyor. Listenin devamına aşağıdan göz atabilirsiniz.

AMD Radeon RX Vega 56'nın Oyun Test Sonuçları Yayınlandı

Microsoft, Xbox One için 3 Yeni Oyun Kolu Tanıttı

YORUMLAR