Oyunlardaki Kutular ABD Senatosuna Taşınıyor

oyun içi kutu senato

Amerika Birleşik Devletleri senatosu, video oyunlarında yer alan ve loot box olarak adlandırılan, ödül kutularını ele alma kararı aldı. Maggie Hassan isimli senatör tarafından verilen öneriyle gündeme gelen video oyunlarındaki kutular, Facebook davasında olduğu gibi direkt senato tarafından incelenecek.

Video oyunlarının en büyük eğlence sektörü haline gelmesi ve Hollywood’un gelirlerini dahi katlaması, oyun geliştiricilerini yeni para kazanma yollarına itmişti. Bu yolların belki de en acımasız olanı, “loot box” denilen ve içerisinde rastgele oyun içi malzeme çıkan kutulardı. Gerçek para ya da oyun parasıyla satın alınabilen kutuların içerisinden ne çıkacağının kesinliği olmaması sebebiyle birçok ülke, loot box’ları kumar olarak sınıflandırmıştı.

Daha önce Japonya, Belçika ve Hollanda gibi ülkeler, oyunlarda yer alan loot box’ları kontrol altına almak ve denetime tabii tutmak adına harekete geçmişlerdi. Amerika Birleşik Devletler senatosunda görev alan Maggie Hassan’ın önerisinin ardından loot box’lara eğilecek son ülkeyse ABD oldu.

Hassan senatoda yaptığı konuşmada, daha önce başka ülkelerin oyunlarda yer alan kutulara dair yürüttükleri soruşturmalardan bahsetti. Japonya, Hollanda ve Belçika’nın oyun içi kutuları kumar olarak tabir ettiklerini aktaran Hassan, buna rağmen İngiltere, Yeni Zelanda ve İrlanda’nın konuyu kumar olarak tanımlamadığını dile getirdi.

Tüm bunlara rağmen Amerika Birleşik Devletleri’nin konuya dair araştırma yürütmesi gerektiğini ifade eden senatörün görüşleriyle olumlu karşılandı. Önümüzdeki günlerde Facebook ve Cambridge Analytica Skandalı sonrasında Mark Zuckerberg’in senato karşısında ifade vermesi gibi birçok farklı oyun şirketinin yöneticisinin, senato karşısına çıkabileceği söylenenler arasında yerini aldı.