Oyunlardan En Çok Gelir Elde Eden Ülkeler Listesinde Türkiye de Var!

Oyunlardan En Çok Gelir Elde Eden Ülkeler Listesinde Türkiye de Var!

Video oyunlarına dair istatistikler yayınlayan Newzoo isimli araştırma şirketi, yeni Global Oyun Raporu'nu yayınladı. Raporda video oyunlarından en çok gelir elde eden ülkelerin listesi verildi. Yayınlanan listede Türkiye de var.

Newzoo'nun yayınlanan yeni raporunda dikkat çeken en önemli ayrıntı, Çin'in konumu oldu. Video oyunlarının oynanmaya başladığı tarihten bu yana listenin başında yer alan ABD, uzun süredir birinciliği kaptırmıyordu. Kısa dönemli raporlarda bazen ikinci sıraya düştüğü görülse de, uzun dönemli raporlarda böyle bir sonuca rastlanmamıştı. İnanılmaz bir oyuncu kitlesine sahip olan Çin ise özellikle mobil oyun platformlarının ülkede popülerleşmesi sebebiyle gelirlerini bir hayli arttırmayı başardı.

788.9 milyon online oyuncunun bulunduğu Çin, 2016'da 24,3 milyar dolarlık gelir elde etmeyi başardı. Onun arkasından gelen ABD ise 293 milyon oyuncu sayısıyla 23,5 milyar dolarlık geliri kasasına götürmeyi başardı. Üçüncü sırada, yine yıllardır değişmediği gibi 12,2 milyar dolarlık kazanımla Japonya yer aldı. Bir başka dikkat çekici sıçrayış Brezilya'dan geldi ve ülke gelirlerini 1,2 milyara çıkararak, 12. sıraya yükselmeyi başardı.

Yukarıda yer alan listede görebildiğiniz gibi Türkiye de kendisine listede yer buldu. En çok oyun geliri kazanan 16. ülke olmayı başaran Türkiye, 46.8 milyon oyuncusuyla birlikte kasasına 755.5 milyon dolar götürmeyi başardı. 

Mayıs Ayının En Çok Gelir Getiren Oyunları Belli Oldu

KOSGEB, Oyun Geliştiricilerine 250 Bin Lira Destek Verecek

Playstation ve Xbox'a Çıkan İlk Türk Oyunu Bard's Gold'un Çıkış Tarihi Açıklandı

YORUMLAR