Paralel Evren Rüyası Kısa Devre Yaptı

Paralel Evren Rüyası Kısa Devre Yaptı

Dünyanın en büyük ve en güçlü parçacık hızlandırıcısı olan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı kısa devre yaptı. LHC’ın iki yıl aradan sonra yeniden çalıştırılması teknik bir sorun nedeniyle gecikecek.Hafta başında yayınladığımız Paralel Evrenin Kapısı Gelecek Hafta CERN'de Aralanıyor haberinde CERN bilim adamlarının yeni deneyden beklentilerini yazmıştık. Ancak bu hayaller dün ileri bir tarihe ertelenmek durumunda kaldı.

CERN teknisyenleri, çarpıştırıcının dev elektromıknatıslarının kısa devre yaptığını, sorunun giderilmesinin günler hatta haftalar alabileceğini açıkladılar.Tamiri bittikten sonra deneye tekrar başlanacak ve Büyük Hadron Çarpıştırıcısı yeniden çalıştırılacak. Bu deneyde protonların daha yüksek enerjiyle çarpıştırılması denenecek.

Deneyin temeli proton ışınlarının, 27 kilometrelik bir halka şeklinde tasarlanan tünelde, her iki yönde hiçbir engele takılmadan hareket edebilmesi amacını güdüyor. Daha sonra bu hızlı protonlar çarpıştırılacaklar.

Protonların bu hafta içinde hareket ettirilmesi bekleniyordu, ancak kısa devrenin ardından planlar tekrar gözden geçirilecek. Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) Büyük Hadron Çarpıştırıcısındaki kısa devrenin yeni tespit edildiğini açıkladılar.

CERN yetkilileri  sorunu tanımayabildiklerini, ancak mıknatısların 273 dereceye yaklaşan sıcaklıktan sonra soğutulmasının uzun süreceği nedeniyle tamirin uzun süreceğini belirtiyor.

Hubble Bir Galaksinin Geniş Açı Fotoğrafını Çekti

Arduino Devrelere Gerçek Lazer Bağlayıp Space Invaders Oynadılar

PacMan ve Donkey Kong İntikam Almaya Geliyor

YORUMLAR