Parmak İzinden Uyuşturucu Testi Yapmak Mümkün Hale Geliyor

Parmak İzinden Uyuşturucu Testi Yapmak Mümkün Hale Geliyor

Uyuşturucu kullanımı tüm insanlığı ilgilendiren küresel bir sorun. Ülkeler bu konuda büyük yaptırımlar ve mücadele içerisinde olsa da tam anlamıyla kullanımını engelleyemiyorlar. Kişinin uyuşturucu madde kullanıp kullanmadığı günümüzde bazı basit testlerle kısa zamanda anlaşılsa da, İngiltere'de bir üniversitede yapılan çalışma, test süresini çok kısaltacağa benziyor.

Surrey üniveristesinde insan bedeninde uyuşturucu madde tespiti üzerine bir çalışma yapan bilim insanları, kokain gibi bir uyuşturucunun şüphe edilen kişiden alınan bir parmak izi örneğiyle tespit edilebileceği sonucuna vardı. Uyuştucu maddenin içinde bulunan iki kimyasal, kan ve idrar gibi vücut sıvılarından tespit edilebiliyor. Bunlara ilave olarak ise vücut teri eklendi. Araştırmaya göre insan bedeni, zararlı olan bu kimyasalları vücuttan atmak için idrar ve kana ilave olarak terleme sistemini de kullanıyor. Bu da spektrometre içeren mobil bir cihaza, şüpheli şahısların parmak izi okutularak uyuşturucu madde kullanıp kullanmadığının çok kısa bir sürede anlaşılacağı anlamına geliyor.

Kullanımı bakımından, trafik kontrolü sırasında yapılan alkol testi kadar hızlı sonuç verecek bu test, güvenlik güçlerinin elini daha da güçlendireceğe benziyor. Araştırmayı yapan bilim insanları, yapılan deneylerin çok büyük oranda tutarlı olduğunu söylese de, farklı senaryolar altında güvenirlilik çalışmalarına devam edileceğini belirttiler.

Windows 10 Kullanıcıları Otomatik Güncellemeleri Kapatamayacak!

YORUMLAR