İçişleri Bakanlığı, PCR Testi Zorunluluğu Genelgesi Yayımladı

PCR testi zorunluluğu genelgesi yayımlandı. Peki, İçişleri Bakanlığı tarafından Valiliklere gönderilen genelgede hangi ifadelere yer verildi? İşte ayrıntılar!

İçişleri Bakanlığı tarafından PCR testi zorunluluğu genelgesi 81 ilin Valiliklerine gönderildi. Yayımlanan genelgeye göre aşı olmayan kişiler için zorunlu PCR testi uygulaması başlayacak. Bakanlık tarafından gönderilen genelge ile ilgili merak edilen tüm ayrıntılar haberimizde.

PCR Testi Zorunluluğu Genelgesi Valiliklere Gönderildi

İçişleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında yeni bir genelge yayımladı. Yayımlanan genelgeye göre ülkemizde birinci doz aşılamada yüzde 73, ikinci doz aşılamada ise yüzde 55,5 düzeyine ulaşıldı.

FDA, BioNTech Aşısına Tam Onay Vermeye Hazırlanıyor
Bilim

FDA, BioNTech Aşısına Tam Onay Vermeye Hazırlanıyor

Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), BioNTech aşısına tam onay vermeye hazırlanıyor. Peki, Amerika Birleşik Devletleri'nde yer alan Gıda ve İlaç İdaresi, Pfizer ile BioNTech tarafından yeni tip koronavirüse karşı geliştirilen aşıya ne zaman tam onay vereyecek? Konu ile ilgili merak edilen tüm ayrıntılar haberimizde.

Genelgede, aşılama süreçlerini tamamlamış kişilerde salgın kaynaklı vaka, hasta ve vefat sayılarının oldukça düşük seviyelerde olduğu belirtildi. Yayımlanan genelge kapsamında uygulanacak tedbirler şu şekilde:

"Aşılama çalışmaları gönüllük esasına göre yürütülmeye devam edilmekle birlikte aşıya karşı tereddüt içerisinde olan kesimlerin kaygı ve tereddütlerini gidermeye yönelik bilgilendirme ve rehberlik faaliyetlerine vali ve kaymakamların koordinasyonunda ağırlık verilecek. Bu amaçla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının, yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, muhtarların ve kanaat önderlerinin katılımı ve desteğiyle geniş tabanlı çalışmalar yürütülecek.

6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişilerin; konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilecek. Bu çerçevede işletmeciler/organizatörler tarafından etkinliklere girişte HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak.

Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise etkinliğe katılmasına müsaade edilmeyecek.

Aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testi bulunacak. Bu çerçevede 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise bu kişilerin seyahatine müsaade edilmeyecek.

Valilikler/kaymakamlıklarca illerinde/ilçelerinde kişilerin toplu olarak bulunduğu diğer etkinlikler veya faaliyetlerden faydalanacak hastalığı geçirmemiş veya aşısız kişiler için İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararlarıyla HES kodu üzerinden PCR test kontrolü zorunluluğu getirilebilecek.

Salgın süreci ile birlikte mesafe kuralı doğrultusunda imtina edilen sarılma ve tokalaşma benzeri davranışların özellikle son dönemde toplum içerisinde yaygınlaştığı görülüyor. Kültürümüzün bir parçası olmakla birlikte salgınla mücadele sürecinde salgının yayılımını artıran tokalaşma/sarılma gibi faaliyetlerden bir müddet daha uzak durulmasının öneminin  vatandaşlara hatırlatılmasına yönelik çalışmalar,  vali ve kaymakamların koordinasyonunda sürdürülecek.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak."

YORUMLAR