Project Xcloud ile Xbox Oyunlarını İstediğiniz Yerden Oynayın

Project Xcloud nedir

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden bir tanesi olan Microsoft, bugün yaptığı açıklamayla Project xCloud  ismini verdiği, bulut sunucular üzerinden herhangi bir platformda oyun oynamanızı sağlayan yeni sistemini tanıttı.

Project xCloud sayesinde Xbox oyunlarını bilgisayarlar, telefonlar ve tabletler üzerinden rahatlıkla oynayabileceğiniz söylenirken, tüm bunların bulut sunuculara bağlanmak suretiyle yapılacağı belirtildi. Yapılan resmi açıklamayla sistemin henüz test aşamasında olduğunun altı çizilirken, yakın zaman sonra Project xCloud için açık beta sürecinin de başlatılmasının düşünüldüğü aktarıldı.

Resmi blog adresi üzerinden yayınlanan yazıda, oyun geliştiricilerinin oyunlarını Project xCloud’a uyarlamak için neredeyse hiçbir işlem yapmayacakları belirtildi. Bağlantı gecikmeleri konusundaysa yenilikçi bir alt yapının kullanılacağı, hızlı internet bağlantılarına rağmen bulut sunucu hizmetlerinde yaşanan gecikme problemlerinin “yeni, oyunlara özgü dokunmatik girdi örtüşmesi” teknolojisiyle çözüleceği kaydedildi.

Microsoft projesinin amacını, “Project xCloud ile hedefimiz, tüm cihazlardaki tüm oyuncular için, hızlı ve yüksek kaliteli oyun deneyimini bilgisayarlarından ve konsollarından bekledikleri kaliteyle sunmak” olarak açıkladı. Sistemin detayları ve ilk denemeleri, hemen yukarıda gördüğünüz videoda bizlere gösterildi.

Project xCloud Xbox

Bulut sunucudan nasıl oyun oynanır?

Microsoft, yakın zaman önce satın aldığı bulut sunucu servisi Azure ile birlikte devasa veri merkezlerine sahip olmuştu. Dünyanın birkaç farklı noktasında bulunan veri merkezleri sayesinde kaliteli hizmet sunma şansı yakalayan şirket, bunu Xbox üzerinden oyunlara yansıtma kararı almıştı.

Şimdilik Project xCloud adı verilen sistemin çalışma mantığıysa oldukça basit şekilde açıklandı: Oyunlar, eskisi gibi donanımlar üzerinden çalıştırılmak yerine, Microsoft’un bulut sunucuları üzerinden çalıştırılacak ve oyuncular bu sunuculara, istedikleri herhangi bir cihazla bağlanarak, oyunları yönetebilecekler.

PlayStation’ın bulut sunucu hizmetinde olduğu gibi 25mbps hızdan daha yukarıda hızlarla bağlanılması gereken sunucular, böylece oyunculara telefonlarından 1080p Forza Horizon oynama şansı sunacak.