PUBG Çin'den Vize Alamadı

PUBG

Son günlerin en popüler oyunlarından bir tanesi olan PlayerUnknown's Battlegrounds’a Çin’den kötü bir haber geldi. Çin’in yayın kurulu PlayerUnknown's Battlegrounds’un ülkede yayınlanmasına izin vermedi.

Battle Royale ismi verilen bir oyun türünün son temsilcilerinden bir tanesi olan PlayerUnknown's Battlegrounds, Steam üzerinde kırdığı anlık kullanıcı sayısı rekorlarıyla uzun süredir gündemi meşgul etmeyi başarıyordu. Issız bir adada amansız bir hayatta kalma mücadelesinin verildiği oyunda, oyuncuların hepsi aynı uçakta maça başlıyorlar ve yanlarında hiçbir şey olmadan adanın herhangi bir yerine inerek, çevrede bulduklarıyla diğer oyuncuları egale etmeye çalışıyorlardı. Tüm bu Hunger Games tadındaki oynanışa bir de sürekli daralan ve dışında kaldığınızda sizi öldüren mavi bir alan ekleyen yapımcılar, böylece bir milyon oyuncuyu aynı anda buluşturmayı da başarmışlardı.

İnanılmaz bir oyuncu kitlesi yakalamışken, Çin pazarına da açılmak isteyen Bluehole Games’in başvurusunu değerlendiren Çin Ses-Video ve Dijital Yayın Kurumu, PUBG’ye vize vermedi. “Temel sosyalist değerlerden, geleneksel Çin kültüründen ve normlarından kopma yaşatabilecek” bir oyun olarak tanımlanan PUBG, “genç kullanıcıların zihinsel ve fiziksel sağlıkları için elverişli olmadığı” gerekçesiyle Çin pazarına açılma şansını kaçırdı.

Yine aynı kurum Star Wars ve The Dark Knight gibi popüler kültür ögelerinin de ülkeye girmesine izin vermemişti. Alınan karara saygılı olduklarını belirten Bluehole’un CEO’su Chang Han Kim, oyunu başka bölgelerde çıkarmak için çalışmalarını sürdürdüklerini de söyledi.

YORUMLAR