Qualcomm 24 Çekirdekli Yeni CPU'su Hydra ile Geliyor

Qualcomm 24 Çekirdekli Yeni CPU'su Hydra ile Geliyor

Qualcomm kapalı kapılar arkasındaki sırrını açıkladı. Hydra adı verilen yeni 24 çekirdekli Qualcomm CPU dev sunucular için kullanılacak.

Dev sunucuların büyük veri (big data) işlemek için yüksek çekirdek hızlarına ihtiyaç duyduğu bu dönemde, Qualcomm’un yeni 24 çekirdekli CPU’su bu cihazlara ilaç gibi gelecek. Qualcomm laboartuvarlarında bir süredir kapalı kapılar ardında Qualcomm Hydra Vigintiquattuor-core (24 çekirdek) üzerinde çalışmalar yapılıyordu. Sonunda Qualcomm bir prototipin hazır olduğunu açıkladı. Hydra Vigintiquattuor-core çekirdek sayesinde bir sunucuya artık daha fazla sistem bağlanabilecek. Depolama alanları daha hızlı ve kararlı bir biçimde kontrol edilebilecek. Qualcomm Vigintiquattuor-core asla bir Snapdragon değil. Bu CPU bambaşka işler için tasarlanıyor, günlük sistemlerde veya mobil cihazlarda kullanılamayacak. Bunların başında da dev veri merkezlerinin yönetimi geliyor. Hydra’nın üzerinde yapılan çalışmalar devam ediyor. Qualcomm çekirdek sayısını 64’e kadar çıkarmayı hedefliyor.

Yukarıda resmi görülen Qualcomm Hydra Vigintiquattuor-core CPU işlemci bilinen yongalardan biraz daha büyük. Neredeyse bir avuç CPU diyebileceğimi kadar geniş bir yonga. Ancak bu yonganın müşterileri arasında Google, Facebook, Twitter gibi büyük veri (big data) işleyen firmaların olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Şimdilik henüz prototip olarak görünen Qualcomm Hydra Vigintiquattuor-core çok yakın bir gelecekte dev sunucuların kalbine yerleşecek gibi görünüyor. 

Qualcomm Parmak İzi Taramada Devrim Yapıyor

Qualcomm'un Yeni Mobil Çekirdeği Smart Protect Kötücül Yazılımları Engelleyecek

Qualcomm Quick Charge 3.0: Bugüne Kadarki En Hızlı ve Verimli Şarj Teknolojisi

YORUMLAR