Qualcomm, İlk 5G Modemi ile 5Gbps İndirme Hızına Ulaştı

Qualcomm, İlk 5G Modemi ile 5Gbps İndirme Hızına Ulaştı

Qualcomm, bugüne kadar üretilen ilk 5G modemi Snapdragon X50’yi tanıttı. 5 Gbps’ye kadar hızı destekleyen modem, maalesef 2018 senesinin ortalarına kadar kullanılamayacak.

Qualcomm, bugün Hong Kong’da düzenlediği 4G/5G Summit etkinliğinde dünyanın ilk 5G modemini tanıttı. “Snapdragon X50” isimli 5G modem, 5 Gbps’ye kadar indirme hızını destekliyor. Bu modemi geliştirmiş olmasına rağmen telekom operatörlerinin 5G çalışmalarına daha başlamadığını belirten Qualcomm, Snapdragon X50’nin tahminen 2018 senesinin ortalarında kullanılabileceğini açıkladı.

Snapdragon X50 özellikleri

Snapdragon X50 5G modem 28 GHz ile mmWave spektrum işlemini destekliyor. Modem, Multiple-Input Multiple-Output (MIMO) anten teknolojisine ve bunun yanı sıra, radyo sinyallerinin engellerle karşılaştığı alanlarda (NLOS) bağlantının daha güçlü ve dayanıklı olmasını sağlayan uyarlanabilir sinyal şekillendirme ve sinyal takip etme teknolojilerine de sahip. Snapdragon X50, 800 MHz bant genişliği desteğiyle saniyede 5 Gb’a kadar indirme hızını destekliyor.”


Qualcomm, Snapdragon X50’nin ilk örneklerini gelecek sene ortaklarına dağıtacağını açıkladı. 5G teknolojisinin hayata geçirilmesi ve kablosuz bağlantı hızının bahsedilen seviyelere çıkmasının 2018 senesini bulacağı söyleniyor. Ancak “Ben o kadar bekleyemem ki!” diyenler için Qualcomm’dan güzel bir haber daha var. Şirket, bu senenin sonunda cihazlarımızda yer alacak olan Snapdragon X16 LTE modemini de tanıttı. 1 Gbps indirme hızına kadar destekleyen modem, yalnızca belirli servis sağlayıcılarıyla bu hıza ulaşabilecek.

Etkinlikte Qualcomm’un yeni giriş seviyesi ve orta seviye işlemcileri Snapdragon 427Snapdragon 626 ve Snapdragon 653 de tanıtıldı. Snapdragon 653, 652 modelinin, Snapdragon 626 ise 625 modelinin daha hızlısı. Öte yandan Snapdragon 427, Snapdragon 400 serisinin yeni işlemcisi. İşlemci, daha hızlı olmasının yanı sıra bağlantı konusunda da 400 serisinin ilerisinde.

5G Nedir? Gerçek Tanımı Hangisi Olabilir?

Türkiye'de 5G Geliştirme Projeleri Başladı. İşte Ayrıntılar!

YORUMLAR