Robot Garsonlar İşten Kovuldu

Robot Garsonlar İşten Kovuldu

Bilgisayarın icadıyla başlayan ve kısa süre içerisinde korkulacak dereceye gelen teknoloji, hepimizin de bildiği gibi bu sefer bizleri yapay zeka kullanan robotlarla karşılıyor.

Çok değil, birkaç hafta önce Mark Zuckerberg'in sanal gerçeklik ordusuyla tanışmıştık. Bunun çok öncesine dayanan, bilim insanlarının geliştirdiği yapay zeka kullanan robotlar çoktan gündelik hayatlarımızda yerlerini almaya başladılar bile. Ev işlerine yardım eden robotlardan tutun, iş yerlerinde etkin olarak çalışan robotlara kadar bir sürü robot çeşidi mevcut. Bugün ise bu robotlardan ikisinin işlerine son verildiği açıklandı.

Çin'in Guangzhou şehrinde iki lokanta, daha etkili oldukları için garson robotları kullanmaya başlamıştı. Dün açıklanan habere göre, robotların yavaş servis yapması, yemekleri dökmesi ve teknik arızalar çıkarmaları işletme sahiplerinin sabrını taşırmış ve sonunda eski usüle geri dönmüşler.

Her ne kadar bazı yerlerde devamlı olarak kullanılıyor olsalar da, henüz tam işleve sahip değiller. Teknolojinin bu yanını kullanmak elbet hata değil, fakat bu gibi teknik aksaklıkları da göze almak gerekiyor. Ancak bir yandan şu soruyu da sormak lazım; kim BB-8 istemez ki?

Yıldızlararası Filmindeki Robot Gerçek Oldu

Sharp’ın Dans Eden Robot Akıllı Telefonu RoBoHon Satışa Çıkıyor

Boston Dynamics Satılıyor

YORUMLAR