RTÜK Üyesinden İlginç Öneri: İnternete Ehliyetle Girilsin

RTÜK Üyesinden İlginç Öneri İnternete Ehliyetle Girilsin

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) AK Partili üyesi Taha Yücel, ilginç bir öneride bulunarak, trafikte olduğu gibi internete de ehliyetle girilmesi gerektiğini söyledi. 

Netflix, Puhu TV ve BlueTV gibi çevrimiçi yayın platformlarını denetleme yetkisi alan RTÜK, televizyon kanallarında uygulanan kuralları, internet üzerinde de uygulamaya hazırlanıyor.

Türkiye'de internettin 25. yılı nedeniyle Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) düzenlenen bir konferansta konuşan RTÜK üyesi Taha Yücel, insanların hükümet tarafından verilecek ehliyetle internete girmeleri gerektiğini söyledi.

RTÜK internet ehliyeti

Yücel, internet okuryazarlığı ve interaktif eğitiminin oluşturulması gerektiğini belirterek, "Detaylı konuşmadık henüz ama bir internet ehliyeti kavramım var. Bundan kastım, basitçe internete bağlanan insanlara, opsiyonel olabilir veya zorunlu olması da düşünülebilir. Nasıl trafiğe çıkarken bir ehliyet aranıyorsa internete bağlanan insanlarda da en azından bir temel internete bağlanma yeterliliği ve ehliyeti aranmalı" ifadelerini kullandı.

İnternet ehliyetinin 4-5 aşamalı bir interaktif eğitimle verilebileceğini söyleyen Yücel, konuşmasına şu sözlerle devam etti:

"İnsanların vaktini almadan basit bir interaktif eğitimle ama anladığını da görerek, 4-5 aşamalı bir interaktif eğitimle sonuçlandırıp sonra isterse Ulaştırma Bakanlığı'mızın, BTK'nın, ilgili kişi veya kurumların imzasıyla bir ehliyetin, onun cihazına yüklendiği 'internet ehliyetiniz hayırlı olsun, artık internetle ilgili temel bilgilere sahipsiniz' denilmesi, en azından insanların böylece bilinçlenmesi sağlanabilir. Bu 'İnternet Ehliyeti' kavramını da görüşlerinize arz ediyorum"

'İnternet ehliyeti' önerisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşın.