Rüya Gördüğünüzü Analiz Edebilen Bir Yapay Zeka Tasarlandı!

Rüya Gördüğünüzü Analiz Edebilen Bir Yapay Zeka Tasarlandı!

Bilim insanları, sizi uykunuzda izlemek için RF sinyallerini analiz eden bir algoritma oluşturdular. RF sinyalleri, yüksek frekanslı dalgalara verilen bir terim ve kısaca radyo frekansı olarak da tanımlanabiliyorlar. Bunu bir yapay zekayla destekleyen çalışma, sağlık amaçlı kullanılabilecek.

Söz konusu çalışma, MIT ve Massachusetts Genel Hastanesi Uyku Tıbbı Çalışmaları Bölümü'nde görev yapan araştırmacılardan oluşan bir grup tarafından yürütüldü.

Elbette, bu gelişme çok yakında başkalarının rüyalarına müdahale edeceğimiz, onların bilinçaltını kurcalayabileceğimiz anlamına henüz gelmiyor, ancak bu tür bir başlığı da okuma olasılığımızın an meselesi olabileceğini aklımızın bir köşesinde tutmakta fayda var.

Araştırmacı takımın başındaki MIT Profesörü  Dina Katabi çalışmasını, "Vizyonumuz, kullanıcının herhangi bir şekilde efor sarf edecek davranışınıa gerek kalmadan, arka planda kaybolması muhtemel fizyolojik sinyalleri ve önemli sağlık ölçümlerini yakalayan sağlık sensörlerini geliştirmek olacak" şeklinde özetliyor. Söz konusu algılayıcılar, insanlardan yayılan düşük seviyeli RF sinyallerini kullanıyorlar. İnsan vücudunun en ince hareketleri, bir Wi-Fi yönlendiriciyi andıran RF cihazı tarafından algılanıyor ve yapay zeka algoritması tarafından analiz ediliyor. Bu yapay zeka, elektrot sensörlerini herhangi bir fiziksel (kablo) bağlantı olmadan, doğrudan bir özneye bağlayarak elde edilen aynı diyagnostik ölçümleri ve bilgileri topluyor. Aslında, bu araştırma daha önce insanların duygularını kablosuz olarak algılamak için kullanılabilen bir cihazı da çağrıştırıyor.

Bu çalışma ile uyku düzensizliği çeken milyonlarca hastanın sorunlarının da çözüleceğine inanılıyor. Sadece ABD nüfusunun yüzde 16'sı bu dertten mustarip.

Düşündüğümüzden Daha Fazla Rüya Görüyoruz

Ressam Bob Ross'un Yapay Zeka Görüntüsü Beyin Yakıyor

Türk Mühendisler Rüyaları Bilgisayarda Görüntülemeyi Başardı

YORUMLAR