Samsung'dan Akıllı Spor Ayakkabı Geliyor

Geçtiğimiz birkaç yıldan beri giyilebilir ürünler için fitness sensörleri üzerinde çalışan Samsung, şimdilerde bu tarz bir ürün olan Smart Sports Shoes'u tanıtmaya hazırlanıyor. Ürünün patentini alan şirket, giyilebilir teknolojilere yön vermek istiyor.

Ağustos ayında Kore Fikri Mülkiyet Ofisine iki ayrı tasarıma sahip akıllı ayakkabı patenti için başvuruda bulunan Samsung, tasarım patentini almayı başardı. Büyük bir ihtimalle CES19'da kamuoyuna sunulacak olan akıllı ayakkabı aslında arkasına yerleştirilen özel bir modül aracılığıyla çalışıyor. Ürünün model A ve model B versiyonları bulunuyor.

Halihazırda telefon uygulamaları veya spor bilekleri sayesinde spor takibi yapabilen kullanıcılar, artık bunlara ihtiyaç duymayacak. Yere uygulanan basınç ve ağırlığın verildiği bölümü tespit etme gibi ayırıcı özellikleri de içerisinde barındıran akıllı ayakkabı sayesinde kullanıcı takibi yapılabilecek. Aynı zamanda yapay zekaya sahip olacağı tahmin edilen modül, verileri toplayıp sporcunun koşu yapısı hakkında yorum yapabilecek, özel tabanlık önerilerinde bulunabilecek.

Amacı Aynı, Kullanımı Farklı İki Model Tasarlandı

Amaç olarak tek bir konuya yönelen bu iki modelin üzerinde aynı sensörler bulunuyor. Ancak model a'da çekilerek açılan bir tasarım yer alıyorken model b'nin kapaklı bir yapıyla geldiği görülüyor. Ayakkabının arkasına yerleştirildikten sonra daha akıllı hale gelen bu modüller tahmin edebileceğiniz üzere sporcuları hedef alıyor.

Peki ya siz akıllı spor ayakkabı projesini nasıl buldunuz? Ayakkabı hakkındaki görüşlerinizi bizimle paylaşın!