Samsung'dan Katlanabilir TV Hamlesi!

Samsung Katlanabilir TV Patenti 1

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, katlanabilir ilk akıllı telefonunu geçtiğimiz Kasım ayında düzenlenen SDC 2018'de tanıtmıştı. Ancak görünüşe göre şirket, katlanabilir teknolojiyi akıllı telefonlarla sınırlı tutmayacak.

Şu sıralar Samsung’un, TV'leri stor perde gibi katlayıp geri açabilmeye imkan veren yeni bir ekran teknolojisi için patent başvurusunda bulunduğu ortaya çıktı. Samsung’un, Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Marka Ofisi'ne (USPTO) yaptığı patent başvurusuna göre, şirket kıvrılabilen yan panellere sahip yeni bir TV teknolojisi üzerinde çalışıyor.

Söz konusu patentte yer alan detaylara göre, bu teknoloji sayesinde sert olmasına rağmen bükülebilen ekran panelleri mümkün olacak. Üstelik bu ekranlar standart ekranlardan çok daha dayanıklı olacak. TV ekranlarının yanlardan genişletilip daraltılmasına da izin veren bu teknolojiyle, TV'nin en-boy oranı istenilen şekilde ayarlanabilecek. Bu sayede görüntü formatları farklı olsa bile tüm içerikler tam ekran olarak görüntülenebilecek.

Samsung Katlanabilir TV Patenti 2

Günümüzde 65 inç ve üzeri büyük ekranlı standart TV'leri bir yerden bir yere taşımak hiç de kolay olmuyor. Ancak katlanabilir ekranlı TV'ler bu konuda büyük bir kolaylık getirecek. Çünkü katlanabilir TV’ler taşınacağı zaman katlanarak çok daha az yer kaplayacak.

Samsung’un katlanabilir ekran teknolojisi ile ilgili patent başvurusuna rağmen, bu teknolojiye sahip katlanabilir TV’lerin hayatımıza ne zaman gireceği bilinmiyor. Samsung’un önümüzdeki CES 2019 ya da IFA 2019’da bu konuda bir sürpriz gerçekleştirmesi de muhtemel.