Samsung, İşlemci Üretiminde Intel'i Tahtından İndirebilir

Samsung, İşlemci Üretiminde Intel'i Tahtından İndirebilir

Dünyanın en büyük yonga seti üreticisi kimdir diye sorduğumuzda, eminim pek çok kişi Intel diyecektir. Ancak 2017 yılı Intel için beklenmedik bir rakibi ortaya çıkarabilir. Bir araştırma şirketinin ifadesine göre Samsung, işlemci ve bellek üretiminde Intel'i tahtından indirebilir.

Bu tahmin, ABD'li araştırma şirketi IC Insights tarafından ortaya atıldı ve dengeleri değiştirecek gibi görünüyor. Yüksek bellek yelpazesi ve fiyatlandırma politikası dikkate alınarak yapılan araştırma Samsung'un bu yıl zirvede olacağını gösteriyor. The Korea Herald'dan Bill McClean'in bildirdiği habere göre IC Insights Başkanı, "bellek piyasası da dahil olmak üzere ikinci çeyrek raporlarının Samsung'u üst sıralara taşıdığını ve Intel'in yerini alacağını" ifade etti. 

Bu ifadeleri göz önünde bulundurarak, Intel'in 2017 yılının ikinci çeyreğinde 14.4 milyar dolarlık satış yapması bekleniyor. Samsung'un ise satışlarının 14.6 milyar dolara çıkabileceği ön görülüyor. 

Intel ilk kez 1993 yılında dünyanın en büyük yonga üreticisi haline geldi ve o zamandan beri de bu ünvanını koruyor. Ancak mobil pazar inanılmaz boyutlara ulaştığından karşısında güçlü rakipleri bulunuyor. Intel'in egemen olduğu PC platformundan farklı olarak mobil pazar daha geniş yelpazede kendine yer buluyor ve Samsung bu alanda güçlü ilerleyişini sürdürüyor. 

Sizce Intel'in zirveyi kaptırması satışlarını etkiler mi?

Samsung'un Sürücüsüz Aracı Sokağa Çıkıyor

Intel'in 2017'nin İlk Çeyreğindeki Gelirleri Rekor Seviyeye Ulaştı

YORUMLAR