Samsung Kuantum Noktacıklı Kavisli Monitörünü Piyasaya Sürüyor

Samsung Kuantum Noktacıklı Kavisli Monitörünü Piyasaya Sürüyor

Bu aralar başı patlayan Note 7'ler ile dertte olan Samsung, yeni oyun monitörü Samsung CFG70 ile yıpranan itibarını düzeltmeye çalışıyor. Neyse ki Samsung daha önceden televizyon ve monitörlerinde belli bir kalite çizgisini korumuş ve Note 7'lerin patlama olayı gibi sansasyon yaratacak durumlar yaşatmamıştı. Hatta firma panel üretiminde o kadar başarılıydı ki birkaç sene arka arkaya televizyon sektöründe en çok satış rakamları elde eden firma olmuştu. Bilgisayar monitörlerinde ise durum biraz daha farklı; çünkü bilgisayar monitörü üreten birçok farklı firma olduğu gibi teknolojik özellik anlamında da bilgisayar monitörleri daha fazla çeşitliliğe sahip. Samsung CFG70 ise bize tamamen yeni bir teknoloji sunuyor; kuantum parçacıkları. 

Samsung CFG70'te kullanılan kuantum parçacıkları temel olarak monitörün parlaklığını artırıyor, daha doğru renkler ve daha yüksek renk doygunluğu yakalanmasını sağlıyor. Birkaç nanometre büyüklüğünde olan kuantum tanecikleri bu işi gerçekleştirebilmek için monitörün arka panelindeki LED ışığı filtreliyorlar ve ana renklere dönüştürüyorlar. Böylece daha büyük bir renk yelpazesi elde edilebiliyor.

Samsung CFG70'in tek dikkat çeken özelliği kuantum tanecikleri değil. Kavisli yapıda olan monitör bir oyun bilgisayarını iyi bir şekilde tamamlamak üzere tasarlanmış. AMD FreeSync teknolojisini destekleyen monitör 144 Hz yenileme hızına sahip. Eğer oyunlarda 60 FPS üzerinde kare hızı yakalıyorsanız monitörün size en akıcı görüntüyü sunacağı garanti. Bunun yanında monitörün tepkime süresi 1 ms. Samsung, CFG70'in sektörün ilk 1 ms tepkime süresine sahip kavisli monitörü olduğunu iddia etmekte. Samsung CFG70'in tek eksi yönü ise sadece 10920x1080 çözünürlüğü desteklemesi; yani bu monitörlde 4K desteği bulunmamakta.

3000:1 kontrast değerine sahip olan Samsung CFG70, 24" ve 27" boyut seçenekleriyle satışa sunulacak. Henüz monitörün fiyatı açıklanmış değil; fakat monitör yakın zaman içerisinde raflarda yer alacağı için fiyat bilgisi de kısa süre içerisinde paylaşılacaktır.

AMD Yeni Nesil Zen İşlemcilerini ve AM4 Platformunu Duyurdu

Nvidia GeForce GTX 1060 Mini İncelemesi

AMD Radeon RX 480 İncelemesi

YORUMLAR