Samsung Rakipleriyle Baş Edemedi ve Yılın İlk Çeyreğini Zararla Kapadı

Samsung Rakipleriyle Baş Edemedi ve Yılın İlk Çeyreğini Zararla Kapadı

Samsung Electronics 2015 yılının ilk çeyreğini geçen yıla oranla yüzde 39 zararla kapattı. Akıllı telefon pazarında Samsung’un rakiplerinin artması şirketi zarara sürüklüyor.

Güney Koreli elektronik devi, 2015 yılı ilk çeyrek finansal raporunda net karını 4.35 milyar dolar olarak açıkladı. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde yaptığı 7 milyar dolara yaklaşan net karından çok daha düşük. Samsung 2015'in ilk çeyreğinde yüzde 39 kayba uğramış görünüyor.

Öte yandan Samsung’un mobil telefonlar için parçalar üreten departmanları kar etmişler. İşlemci, ekran ve benzeri parçalar üreterek başka telefon şirketlerine satan Samsung bu üretim bandında yüzde 12 kadar kar gösterdi.

Samsung’un yetenekli orta sınıf Android telefonlara ve Apple’a karşı verdiği pazar savaşı, ilk çeyrekte şirketin yenilgisiyle kapanmış görünüyor. Akıllı telefon pazarında kaybetse de Samsung televizyon, klima ve beyaz ev eşyası üretim bantlarında da kar açıkladı.

Samsung, gelecek olan ikinci çeyrekte Apple’a yarı iletken yongalar üreteceği için bu departmanda yine kar gösterebilir. Ancak akıllı telefon pazarında Mayıs ayından itibaren Sony, LG gibi yeni Android amiral gemileri karşısında Samsung’un akıllı telefon pazarında kendini toparlaması zor görünüyor.

Tüketiciler Apple'dan Daha Çok Samsung'u Takdir Ettiler

Samsung Galaxy S6 ile Apple Savaşında Avantajını Nasıl Kaybetti?

Apple Sonunda Samsung'u Liderlik Koltuğundan İndirdi

YORUMLAR