Samsung, Siri’yi Geliştiren Şirket Olan Viv Laboratuvarlarını Satın Aldı

Samsung, Siri’yi Geliştiren Şirket Olan Viv Laboratuvarlarını Satın Aldı

Viv Küresel Beyin sloganıyla tanınan ve Siri’nin geliştiricisi olarak ün salmış bir yeni nesil yapay zeka tasarım ve sanal asistan geliştirme şirketi. Bir süredir Samsung’un bu geliştiricilerin peşinden koştuğu söyleniyordu. Sonun da Viv Labs, Samsung tarafından satın alındı.

Bu habere iki farklı açıdan yaklaşmak mümkün. Bunlardan biri Samsung artık Apple’ın Siri ve benzeri sanal asistan ve yapay zeka çalışmalarının çekirdeğini çözümleyerek, daha farklı ve ilerici model yapay zeka teknikleri geliştirebilir ki, zaten Viv’de Apple’dan koptuğundan beri bu gibi çalışmalar yapıyor.

İkincisi, Viv Labs teknik ekibi Apple’ın yapay zekası Siri’den daha gelişmiş sanal asistan üzerinde çalıştıklarını söylüyorlardı. Viv teknik kadrosundan Dag Kittlaus, Adam Cheyer ve Tom Gruber geliştirdikleri yeni nesil yapay zeka algoritmasının küresel bir algılama yeteneğini olacağını daha önce de anlatmışlardı.

Samsung tarafından satın alınan Viv Labs, kesinlikle vizyonlarına Samsung’un sonsuz destek vereceğini savunuyorlar. Ancak Apple bu konuda ne düşünüyor bunu bilemiyoruz. 

Eski Siri Takımı, Yeni ve Daha İyi Bir Dijital Asistan İçin Konuştu

Siri’nin Geliştiricilerinden Viv Adında Daha Gelişmiş Bir Yapay Zeka Geliyor

YORUMLAR